Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mafia

Mafia

Mafia – tajna zorganizowana sycylijska grupa przestępcza z głównym ośrodkiem w Palermo ; nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw[1][2].; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.

Spis treści

Historia

Nazwa i korzenie pierwszych organizacji pochodzą z Sycylii (La Cosa Nostra - wł. Nasza Sprawa), skąd wpływy mafii w XIX wieku rozszerzyły się na całe Włochy , aż do najwyższych struktur politycznych i finansowych. Podczas emigracji zarobkowej w XX wieku , silną działalność rozwinęła również w Stanach Zjednoczonych . Dziś organizacje przestępcze działają na całym świecie, głównie w Kolumbii , Boliwii , Rosji , USA i we Włoszech.

Mafia sycylijska powstała podczas hiszpańskiej okupacji Sycylii , jako ruch oporu skierowany przeciw władzom okupanta. Mieszkańcy wyspy tracąc zaufanie do niesprawiedliwych praw, które wprowadzili hiszpańscy najeźdźcy, zaczęli organizować własny kodeks prawny i grupy zbrojne dla obrony. Niektórzy historycy uważają, że termin mafia pochodzi od sycylijskich rebeliantów, którzy zrzucili w 1282 jarzmo francuskiej okupacji. Nazwa MAFIA pochodzi od pierwszych liter hasła, które towarzyszyło Sycylijczykom podczas niewoli francuskiej Morte Alla Francia Italia Anela tzn., śmierć Francuzom hasłem Włochów[].

Mafia w USA

W wieku XIX wielu Sycylijczyków wyjechało do Ameryki, a wraz z nimi też mafia, która stworzyła tam La Cosa Nostra (nasza sprawa). Mafia na początku XX wieku rozwinęła się w USA o wiele lepiej niż na rodzimej Sycylii, a miasta takie jak Chicago czy Nowy Jork były wręcz rządzone przez mafie. Najsłynniejszymi gangsterami tego okresu są Al Capone , Frank Costello , Salvatore Lucania (Lucky Luciano) , Alberto Anastasia i Vitto Genovese. Mafia zajmowała się wtedy głównie przemytem i handlem alkoholem, nielegalnym hazardem i prostytucją, jednak po wojnie nastąpiło wiele zmian i wyżej wymienione interesy przestały być aż tak dochodowe.

Co bardziej nowatorskie rodziny przerzuciły się na handel narkotykami i bronią. Jednak niektóre rodziny pozostały przy tradycyjnych interesach do końca lat 60. . W latach sześćdziesiątych mafia opanowała przemysł filmowy w Hollywood i kasyna w Las Vegas.

Największe rodziny mafijne w USA

Należy pamiętać, że Mafia ma członków, współpracowników i rodziny w innych miastach. Organizacja nie jest ograniczona do wymienionych poniżej rodzin, wiele z nich ma wpływy także w innych miastach.

Prominentni amerykańscy mafiosi włoskiego pochodzenia

Mafia we Włoszech

Włoski publicysta i autor książki o życiu codziennym Cosa Nostra Fabrizio Calvi zdefiniował mafię w kilku słowach: To organizacja złoczyńców, mająca na celu nielegalne bogacenie się jej członków i występująca jako pasożytniczy pośrednik, narzucony przemocą, między własnością a pracą, produkcją a konsumpcją, między obywatelem a państwem. Mafia to kapitalizm pasożytniczy, który zarabia, ale nie kreuje niczego, poza narkotykami i śmiercią.[3]

We Włoszech nie istnieje jedna "mafia", ale jest ich wiele. Dzieje się tak z uwagi na głębokie poczucie wyodrębnienia poszczególnych prowincji. Mafia dawniej definiowała jedynie organizacje przestępcze występujące na terenie Sycylii. Z innych ważniejszych organizacji, na obszarze Neapolu działała Camorra , zaś w obrębie Północnych Włoch Stowarzyszenie Św. Trójcy. Były to organizacje nie tylko lokalne, ale też mocno ze sobą poróżnione.

Mafia rosyjska

Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 na obszarze postradzieckim powstał szereg zorganizowanych grup przestępczych, działających na styku rosyjskich służb specjalnych ( FSB , GRU , SVR ) i wielkiego biznesu. Nastąpiło tam tak charakterystyczne dla postkomunizmu zatarcie wyraźnych granic pomiędzy sferą interesów państwa, a interesami grupowymi poszczególnych ugrupowań przestępczych. Potocznie nazwą mafia rosyjska określa się szereg gangów i organizacji przestępczych, z których największe wpływy na całym świecie posiada mafia sołncewska .

Przestępczość zorganizowana w Azji

W Japonii działa od XVII wieku " Yakuza (boryokudan)", mafijna organizacja, wywodząca się od samurajów , którzy stawali w obronie słabszych w czasie wojny domowej 2010-10[]. Grupa ta jest dziś najliczniejszą organizacją na świecie, liczy ponad 100 tysięcy członków2010-10[]. Głównym źródłem dochodu jest handel narkotykami, hazard, przestępstwa finansowe, obrót nieruchomościami i przemyt broni.

Chińskie Triady powstały w XVII wieku w celu obalania dynastii Mandżu i dopiero w XIX wieku rozpoczęły działalność przestępczą. Triady składają się z około 50 osobnych organizacji. Głównym źródłem dochodu jest hazard, wymuszenia, pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykami, lichwa, przemysł rozrywkowy, prostytucja oraz piractwo towarowe.

Kartele kolumbijskie

Głównym źródłem dochodu karteli kolumbijskich jest produkcja i przemyt narkotyków . Największym światowym producentem i dostawcą narkotyków jest Ameryka Południowa , gdzie działa wiele organizacji mafijnych nastawionych przede wszystkim na ich produkcję i przemyt. Najważniejsze z nich pochodzą z Kolumbii . Wyróżniają się między nimi "Kartel Cali" - najbardziej wpływowa organizacja handlu narkotykami, "Kartel Medelin" - jeden z głównych producentów kokainy i "Kartel Wybrzeża Północnego" - który zajmuje się głównie przemytem narkotyków.

Grupy przestępcze w Polsce

Struktura mafijna

Hierarchia w mafii od najwyższej "rangi" do najniższej:

  • Ojciec Chrzestny - szef wszystkich rodzin z danego miasta czy określonego terenu;
  • Don - jest to najważniejszy członek rodziny o największym szacunku;
  • Sottocapo - zastępca dona: funkcja raczej symboliczna i rzadko spotykana;
  • Boss - doradca dona w nielegalnych interesach;
  • Consigliere - "księgowy" rodziny oraz na zlecenie dona zajmuje się legalnymi interesami;
  • Capo ( Caporegime ) - kapitan, dowodzi grupą ludzi. Musi oddawać pewną część zysków swojemu donowi;
  • Soldati centrale - "podoficer", członek o wyższym szacunku od solidatiego, lecz nie mógł prowadzić działalności na własną rękę;
  • Soldati (Żołnierz) - członek rodziny o najniższym szacunku, musiał podporządkować się wyższym rangom.

Mafia w literaturze i filmie

Wizerunek typowego mafioso zmienił się dzięki Hollywood. Na początku XX wieku organizacje zwane czarną ręką (Black hand) zaczęły budzić zainteresowanie filmowców. Aby ubarwić obraz mafii, dodawano wiele szczegółów do wyglądu gangstera. W latach trzydziestych XX wieku mafioso to człowiek w garniturze oraz w płaszczu. Jego głowę kryje kapelusz z płaskim, szerokim rondem. Bronią najbardziej kojarzoną z mafią był w owym czasie pistolet maszynowy M1928 Thompson (slangowo określany Tommy gun lub Typewriter) zasilany z magazynka bębnowego. Równie znaną bronią jest rewolwer i kastet używany przez gangsterów.

Fikcyjne rodziny mafijne w literaturze i filmie

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Mafia":

Włosi ...

1929 ...

1978 pseudonim Fisz , polski muzyk hip-hopowy 25 marca – Bartosz Król , polski wokalista zespołu Mafia 30 marca - Mariusz Kamiński , polski polityk 1 kwietnia - Antonio de Nigris , ...

1993 ...

Czerwone Brygady ...

1915 ...

Benito Mussolini ...

Sycylia ...

UÇK ...

Triada ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mafia":

Ekologia (plansza 20) Ça va? Tome 1” http:// www.economie-d-eau.com/ gaspillage-de-l-eau/ http:// fr.wikipedia.org/wi ki/Mar%C3%A9e_noire#cite_note-2 http:// fr.wikipedia. org/wiki/Mar%C3%A9e_verte http:// www.courrier-picard.fr/courrier/Actualites/ Info-locale/Amiens-et-Metropole/ Deux-tonnes-de-poissons-morts http:// Mafia-camorra.e-monsite .com/album/les-ordures-a-naples/ ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie