Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Komorów (powiat pruszkowski)

Komorów (powiat pruszkowski)

Komorówwieś w woj. mazowieckim , w pow. pruszkowskim , w gminie Michałowice , 20 km od centrum Warszawy .

Pierwsze pisemne wzmianki na temat osadnictwa na terenie dzisiejszej gminy Michałowice sięgają XIII w. Na przełomie XIII i XIV w. powstała osada Komorów.

Spis treści

Majątek folwarczny

Do XIV wieku tereny Komorowa należały do Księstwa Mazowieckiego i pokryte były dużymi lasami. W 1526 r. Księstwo Mazowieckie zostało włączone do Korony Królestwa Polskiego . Majątek Komorów był gospodarstwem folwarcznym , które miało powiązania ze wsią czynszową Sokołów , natomiast Wieś Komorów była wsią pańszczyźnianą aż do 1864 r.

Najbliższym miastem aż do końca XIX w. był Nadarzyn , do którego prowadziła droga przez las, niebezpieczna zimą ze względu na atakujące wilki. Odstraszano je podpalonymi wiązkami słomy.

Ostatnim właścicielem majątku Komorów był Józef Markowicz, który dość znaczną część ziemi podzielił w latach dwudziestych na działki budowlane, powstało na nich dzisiejsze osiedle Komorów. Józef Markowicz w latach 1922-1930 był posłem na Sejm I i II kadencji.

W 1924 r. rozpoczęto pomiary pod linię Elektrycznej Kolei Dojazdowej z Grodziska do Warszawy . Otwarcie tej linii nastąpiło w grudniu 1927 r. Z wydarzeniem tym wiązało się wielkie ożywienie budowlane w miejscowościach leżących wzdłuż kolejki EKD, zaczęto także budowanie osiedla Komorów – Wille. Na potrzeby budowy kolejki Józef Markowicz przekazał nieodpłatnie tereny o wartości ponad 250 tys. zł.

Miasto Ogród

Rozwój Komorowa jako osiedla rozpoczął się 14 stycznia 1930 , kiedy Warszawski Urząd Wojewódzki zatwierdził plan parcelacji prywatnego majątku Komorów, należącego do Józefa Markowicza, nadając mu nazwę " Miasta Ogrodu Komorów", położonego w powiecie błońskim w gminie Helenów .

Miasto Ogród Komorów powstało z inicjatywy właściciela terenu, Józefa Markowicza, na obszarze ograniczonym ulicami dzisiaj istniejącymi: Marii Dąbrowskiej, Aleją Starych Lip, Norwida, Okrężną, Granicką, Nowowiejską, Harcerską i Matejki. Łącznie Miasto Ogród zajmowało powierzchnię 73 ha.

W akcie notarialnym kupna-sprzedaży umieszczono zastrzeżenie, że "Miasto Ogród Komorów jest przeznaczone na wzorowe osiedle" i dlatego "nabyta działka może być użyta wyłącznie na budowę domu mieszkalnego", a ponadto sformułowane były wymagania, mające na celu zabezpieczenie zdrowotności i estetyki osiedla.

Średnia wielkość działki kształtowała się na poziomie 1100 m², wyznaczona została siatka ulic o szerokości 10, 14 a nawet ponad 20 metrów, przewidziane zostało miejsce na park, kościół, szkołę, tereny sportowe o powierzchni 11000 m², dwa place osiedlowe, a nawet trasę kolejki do Nadarzyna. Wszystkie te tereny przekazane zostały dla Miasta Ogrodu Komorów bezpłatnie.

W czasie II wojny światowej w Komorowie ukrywała się warszawska inteligencja, a w okolicznych lasach odbywały się szkolenia partyzantów. Po wojnie majątek Komorów został znacjonalizowany. Pałac Markowicza przekształcono w sanatorium dla pacjentów Instytutu Psychiatrycznego w Warszawie.

W 1956 r. w Komorowie osiedliła się Maria Dąbrowska . Dziś w jej willi działa biblioteka.

Osiedle

W gminie Michałowice Komorów jest największą miejscowością, rozwijającą się pod względem liczby mieszkańców najbardziej dynamicznie. Tendencja zabudowy coraz większej powierzchni działek i wycinania drzew bez nowych nasadzeń powoduje, że zanika charakter Miasta Ogrodu , co jak dotychczas było jedną z największych atrakcji tej miejscowości. Problemy we współpracy z władzami gminy Michałowice skłoniły mieszkańców Komorowa do złożenia wniosku do MSWiA utworzenia samodzielnej gminy w czerwcu 2009 r. [1] [2]

W skład osiedla Komorów wchodzą dziś miejscowości: Komorów i Granica . W 2004 r. łącznie zamieszkiwało je blisko 6 tys. osób (sam Komorów – 3599).

Przez teren miejscowości przepływa rzeka Utrata , znajduje się tu także utworzony w 1992 r. zalew otoczony zaniedbanymi terenami rekreacyjnymi.

Przypisy

  1. Gazeta Stołeczna: Komorów wypowie wojnę secesyjną? ( pol. ). [dostęp 20 października 2009].
  2. Gazeta WPR: Komorów, czy powstanie nowa gmina? ( pol. ). [dostęp 20 października 2009].

Źródła

  • Wspomnienia Zbigniewa Kowalewicza opublikowane w piśmie "Twój Komorów" – 1996 r. oraz w gazecie "K jak Komorów" – 2007 r. wydawanym przez stowarzyszenie K40 działające w Komorowie (w 2007 druk tej Historii podjęła gazeta "Głos Pruszkowa")
  • Oficjalna strona Komorowa pod adresem http://komorow.net/historia .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Komorów (powiat pruszkowski)":

Pęcice ...

Brno ...

Uznam ...

Wittenberga ...

1362 ...

Strzebielino ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Pec pod Sněžkou ...

Vrchlabí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Komorów (powiat pruszkowski)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie