Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kodeks Amiatyński

Kodeks Amiatyński

Portret Ezdrasza na karcie 5 r w Kodeksie Amiatinus.

Codex Amiatinus, symbol A nadał mu Wordsworth, nazwa Amiatinus pochodzi od góry Amiata w Toskanii .

Jest najwcześniejszym zachowanym manuskryptem zawierającym pełny tekst Wulgaty . Datowany jest na początek VIII wieku i uchodzi za najdokładniejszą kopię tekstu Św. Hieronima . Kodeks jest także pięknym przykładem średniowiecznej kaligrafii , a przechowywany jest obecnie we Florencji w Biblioteca Medicea Laurenziana . Kodeks jest pokaźnych rozmiarów, stanowi go 1029 kart[1] o wymiarach 50,5 na 34 cm i 15 cm grubości. Ma około 30 kg wagi[2].

Kodeks stanowi 1029 kart z mocnego, gładkiego pergaminu welinowego , nawet dziś wyglądających świeżo, pomimo ich wieku, ułożone w foliały złożone z czterech kart, w formacie quarto. Zapisany wielką, wyraźną, regularną i piękną uncjałą , po dwie kolumny na stronę i 43 albo 44 linii w kolumnie. Stosunkowo często zostawiana jest niewielka przestrzeń pomiędzy wyrazami, ale pismo jest zasadniczo biorąc ciągłe. Tekst podzielony jest na sekcje, które w Ewangeliach ściśle odpowiadają sekcjom Ammoniusza . Brak interpunkcji, ale wprawiony czytelnik prowadzony był do sensu przez kolometrię . Ten styl pisania, jak się sądzi, został zapożyczony z zaginionego Codex Grandior Kasjodora , możliwe jednak, że sięga jeszcze wcześniej, aż do czasów św. Hieronima .

Trzy kopie Biblii zamówione zostały przez Ceolfryda w 692 roku. Z tą datą ustanowiony został podwójny klasztor w Wearmouth-Jarrow. Klasztor otrzymał ziemię, na której hodowano 2000 sztuk bydła, co zapewniało stałą dostawę skór cielęcych, na potrzeby produkcji pergaminu. Beda odegrał w tym swoją rolę. Tutaj powstał Kodeks Amiatinus. Ceolfryd zamierzał podarować kodeks papieżowi Grzegorzowi II i z tą myślą w roku 716 udał się w długą podróż, zmarł jednak zanim dotarł do Rzymu. Kodeks dotarł wkrótce, do klasztoru San Salvatore, na górze Amiata w Toskanii, gdzie pozostał aż do 1786 roku, kiedy przekazano go do Biblioteca Medicea Laurenziana.</ref> Biblioteca Medicea Laurenziana]. W IX wieku kopia Kodeksu Amiatinus stała się osobistą Biblią papieża .

Badania paleograficzne potwierdzają, iż kodeks powstał w VIII/IX wieku. Jest więc najstarszym rękopisem zawierającym pełny tekst Wulgaty . Już w wieku XIX oceniono, że jest najlepszym świadkiem tekstu Wulgaty. Wydana przez Niemieckie Towarzystwo Biblijne Vulgata Stuttgartiana opiera się głównie na Kodeksie Amiatinus.

Nazywany bywa "najpiękniejszą książką na świecie" i o to miano rywalizuje z Księgą z Kells oraz Codex Lindisfarnensis, pomimo iż te posiadają przepiękne dekoracje, których Kodeks Amiatyński jest pozbawiony.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Pochodziły one ze skór 258 cieląt.
  2. H. J. White, The Codex Amiatinus and its Birthplace, in: Studia Biblica et Ecclesiasctica (Oxford 1890), Vol. II, p. 273.

Bibliografia



Inne hasła zawierające informacje o "Kodeks Amiatyński":

Diakon ...

Dezercja ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Akcja (prawo) ...

Szkoła Rycerska ...

Stanisław Małachowski ...

Narodowy socjalizm ...

Adolf Hitler ...

1969 ...

Protonotariusz apostolski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kodeks Amiatyński":

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 5) ...

03. Makrootoczenie przedsiębiorstwa (plansza 11) ...

27. Prawo i jego funkcje (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie