Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska

Zasięg imperium
Monety wydawane przez Kompanię
Replika statku Amsterdam
Mapa osadnictwa europejskiego w Indiach
Verenigde Oostindische Compagnie, Holenderska Kompania Wschodnioindyjska
VOC

Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (Vereenigde Oostindische Compagnie lub VOC, w niderlandzkim , dosłownie "Zjednoczona Kompania Wschodnioindyjska"), powstała 20 marca 1602 r., na bazie uchwały parlamentu Republiki Zjednoczonych Prowincji (dzisiejsza Holandia ), gwarantującej monopol na działalność kolonialną w Azji .

Był to pierwszy na świecie koncern międzynarodowy oraz pierwsza na świecie kompania wypuszczająca akcje , papiery wartościowe , dla finansowania swojej działalności. Najstarsza zachowana akcja wyemitowana przez Kompanię pochodzi z 9 września września 1606 [1]. Kompania dzieliła się na sześć "kamer", z głównymi siedzibami w: Amsterdamie , Middelburg (dla Zelandii ), Enkhuizen, Delft , Hoorn i Rotterdamie . Delegaci z poszczególnych "kamer" obradowali jako "Heeren XVII" (siedemnastu Lordów).

Kompania ustanowiła swoje faktorie w Batawii na Jawie (dzisiejsza Dżakarta , Indonezja ), na Wyspach Korzennych ( Moluki ), w Japonii na wybrzeżu Nagasaki ( Dejima ). Kompania handlowała srebrem wydobywanym w hiszpańskich kopalniach w Peru , miedzią wydobywaną w Japonii , tekstyliami z Chin i Indii , ceramiką oraz pożądanymi w Europie przyprawami do potraw.

Kompania odgrywała dużą rolę w przekazywaniu nowych idei i technologii z Europy do Azji , popierała misjonarzy chrześcijańskich . W 1640 r. kompania zdobyła port Galle w Sri Lanka od Portugalii , łamiąc monopol portugalski na handel cynamonem .

W 1652 r. VOC założyła faktorię w Cape of Good Hope w Południowej Afryce dla uzupełnienia zapasów statków handlowych w drodze na Daleki Wschód . Faktoria ta stała się później kolonią Cape , gdzie osiedliło się wielu Holendrów i innych Europejczyków (dzisiejsza Republika Południowej Afryki ).

VOC ustanowiła swe faktorie również w Iranie , Bangladeszu , Syjamie (dzisiejsza Tajlandia ), Kantonie (dzisiejsze miasto Guangzhou w Chinach , w mieście tym posiadali swoją faktorię również Brytyjczycy), na wyspie Formoza (dzisiaj Tajwan , jednak w 1662 r. Holendrzy zostali usunięci z wyspy) oraz w południowych Indiach.

W 1669 r. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska była najbogatszą kompanią na świecie, posiadając ok. 150 statków handlowych, 40 okrętów, ok. 50 tys. pracowników, własną 10 tys. armię i wypłacając 40% dywidendy od swoich akcji. Kompania przez cały czas działalności była w konflikcie z Wielką Brytanią , konkurując z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską .

W XVIII w. VOC skoncentrowała się na Indiach Wschodnich. Po czterech wojnach Brytyjczyków ze Zjednoczonymi Prowincjami , czyli dzisiejszą Holandią ( 1780 - 1784 ), kompania popadła w kłopoty finansowe i w 1798 została rozwiązana. Na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Indie Wschodnie zostały przyznane Królestwu Niderlandów ( Holandii ).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Dutch archive finds stock share from 1606 , "The Washington Post", 9 września 2010; W Holandii odnaleziono najstarszy dokument akcyjny na świecie , "Ciekawostki historyczne", 12 września 2010.


Inne hasła zawierające informacje o "Holenderska Kompania Wschodnioindyjska":

Akcja (prawo) Przypisy Początki akcyjnych papierów wartościowychPierwszym podmiotem w historii, który wyemitował akcje była Holenderska Kompania Wschodnioindyjska ( 1602 r.). Wprowadzenie nowej formy inwestowania kapitału przyczyniło się ...

1986 ...

1731 ...

Pionier (wojsko) ...

1654 ...

1664 ...

1980 ...

1975 ...

1952 ...

1655 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Holenderska Kompania Wschodnioindyjska":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 12) ...

105 Dualizm w rozwoju ekonomicznym Europy (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie