Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nagasaki

Nagasaki - (jap. 長崎市, Nagasaki-shi) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu. Pierwotna nazwa: Hirado. Stolica prefektury Nagasaki.

Historia

Za czasów siogunatu Tokugawów w czasie wewnętrznej izolacji kraju od 1639 roku do Epoki Meiji wyznaczone na jedyny port, w którym Japończycy mogli się kontaktować z cudzoziemcami. Początkowo obsługiwane przez Portugalczyków, potem Holendrów, Koreańczyków i Chińczyków.

Jeszcze przed wprowadzeniem izolacji w wyniku kontaktów z portugalskimi i hiszpańskimi misjonarzami (jezuici, franciszkanie), a zwłaszcza działalności Franciszka Ksawerego stało się centrum japońskiego chrześcijaństwa. Potem miejsce prześladowań chrześcijan za czasów Toyotomiego Hideyoshiego (ukrzyżowania w 1596) oraz Tokugawów.

Konsekwencją prześladowań i następujących po nich powstań chrześcijan było wyrzucenie misjonarzy katolickich oraz popierających ich Portugalczyków. Ich miejsce zajęli zainteresowani jedynie handlem Holendrzy, którzy otrzymali w użytkowanie sztuczną wyspę Dejima w zatoce Nagasaki.

Przez kilkadziesiąt lat po zniesieniu izolacji do 1903 roku na mocy wymuszonego traktatu Rosja utrzymywała w Nagasaki bazę swej dalekowschodniej floty wojennej.

W czasie II wojny światowej 9 sierpnia 1945 roku o godz. 11:02 amerykański pilot Charles Sweeney sterujący superfortecą B-29 Bock`s Car zrzucił na Nagasaki drugą bombę atomową (Fat Man), która zabiła 75 tysięcy ludzi oraz zniszczyła blisko połowę miasta (patrz zdjęcie). Bomba wybuchła dokładnie nad Urakami (przedmieście Nagasaki), nad Katedrą Urakami - wtedy największą katedrą w Azji Wschodniej.

Zbombardowane miało zostać miasto Kokura, ale ponieważ było ono zasłonięte przez chmury zdecydowano się zrzucić ją na cel drugorzędny, na Nagasaki.

W przeciwieństwie do uranowej bomby Little Boy zrzuconej na Hiroshimę bomba Fat Man, która spadła na Nagasaki była wykonana z plutonu. Jednym z celów bombardowania było porównanie skutków niszczących obu typów bomb.


Inne hasła zawierające informacje o "Nagasaki":

Nowa Anglia ...

Wojna jądrowa ...

Traktat z Kanagawy ...

Czarnobyl były znacznie mniejsze od tych, jakie w ułamku sekundy otrzymały kobiety w Nagasaki i Hiroszimie, a jednak w Japonii nie odnotowano zwiększonej ilości urodzeń ...

Alamogordo (Nowy Meksyk) ...

Mandżukuo ...

1945 ...

Historia Japonii ...

Broń jądrowa ...

Harry Truman który wydał rozkaz użycia broni jądrowej ( zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki ).Spis treści1 Wczesne lata2 Służba wojskowa3 Kariera zawodowa4 Kariera polityczna4.1 Wiceprezydent USA4.2 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nagasaki":

220 Bilans II wojny światowej (plansza 10) ...

136. Rozkwit kolonializmu (plansza 8) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie