Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Honoré Daumier

Honoré Daumier

Honoré Daumier

Honoré Victoryn Daumier (ur. 26 lutego 1808 w Marsylii , zm. 11 lutego 1879 w Valmondois), francuski malarz, grafik, rysownik i rzeźbiarz. Jeden z wybitniejszych przedstawicieli realizmu XIX wieku .

Spis treści

Biografia

Honore Victoryn Daumier był trzecim dzieckiem Jean-Baptiste Daumiera i Cecile Catherine Philip. Ojciec był z zawodu szklarzem. W 1814 roku przeniósł się do Paryża , gdzie opublikował zbiór wierszy. Mimo pozytywnego przyjęcia, Jean-Baptiste Daumier był w końcu zmuszony do przyjęcia pracy urzędnika bankowego. Ponieważ sytuacja finansowa rodziny nie była najlepsza, 12 letni Honore przerwał naukę i został gońcem u notariusza , a następnie sprzedawcą w księgarni. Przez cały czas pobierał lekcje rysunku. W 1822 wykonał swoje pierwsze litografie i zatrudnił się w wydawnictwie specjalizującym się w grafice. Szybko osiągnął uznanie jako litograf. Współpracował z czasopismem La Silhouette. Po rewolucji 1830 roku Daumier zostaje zatrudniony przez Charlesa Philipona w tygodniku La Caricature. Jego litografie przynoszą coraz większy rozgłos. Od 1845 mieszkał na Wyspie Świętego Ludwika, w centrum Paryża. 16 kwietnia 1846 roku poślubił Marie Alexandrine Dassy. W 1848 roku wziął udział w konkursie na obraz upamiętniający zwycięstwo Republiki. Jego szkic Republika był jednym z dziewiętnastu wybranych obrazów. W roku 1848 otrzymał państwowe zamówienia na dwa obrazy religijne. W latach pięćdziesiątych coraz więcej czasu poświęcał malarstwu, rysowaniu i rzeźbieniu. Malarstwo zapewniało mu skromne i nieregularne dochody. Był zmuszony do opuszczenia Wyspy Świętego Ludwika. Ostatecznie zamieszkał w Valmondois, w domu podarowanym mu przez przyjaciela Jean-Baptiste Camille Corota . Od 1863 roku ponownie pracował w piśmie Chaivari. W roku 1872 , ze względu na pogarszający się wzrok, zrealizował swoje ostatnie litografie i obrazy. Od tego czasu jego sytuacja finansowa była coraz gorsza. W 1877 zostaje mu przyznana niewysoka renta państwowa. 8 lutego 1879 dostał wylewu i umarł po trzech dniach w Valmodois.

Twórczość

Don Kichot (1865-1870)

Należał do artystów, wykorzystujących z jak największą swobodą najróżniejsze techniki. Z jednakowym mistrzostwem wypowiadał się w litografii , rzeźbie i rysunku. Za życia artysty najważniejsze miejsce zajmowało jego dzieło litograficzne. W chwili obecnej uwagę przyciąga jednak przede wszystkim jego twórczość malarska. Daumier-litograf dał się poznać jako zjadliwy karykaturzysta polityczny i niezastąpiony badacz obyczajów swojej epoki. Jego dzieło malarskie posiadało zupełnie inny wymiar, gdyż w mniejszym stopniu skupione było na aktualnych wydarzeniach. Dążył przede wszystkim do zachowania przy życiu, odnowienia i przedłużenia tradycji.

Pierwszymi rzeźbami jakie przyniosły mu rozgłos, były popiersia-karykatury jakie wykonał na prośbę Charlesa Philipona. Popiersia znanych polityków, wykonane w glinie , wystawione były w witrynie gazety La Caricature. Najbardziej znaną rzeźbą jest posążek Ratapoil, oraz płaskrzeźba Emigranci . Mimo tak skromnego dorobku, ich wyjątkowa jakość wystarcza, by zapewnić Daumierowi odpowiednią pozycję, również jako rzeźbiarza.

Daumier był podziwiany przez bardzo wielu malarzy i rzeźbiarzy m.in: Maneta , Picassa , Pissarra , van Gogha , Toulouse-Lautreca , Auguste Rodina , Alberto Giacomettiego i wielu innych.

Kalendarium

  • 1830 – Daumier opublikował swoje pierwsze karykatury polityczne.
  • 1832 – za karykaturę Gargantua został skazany na sześć miesięcy więzienia.
  • 1833 – rozpoczął długą i owocną współpracę z pismem satyrycznym Charivari.
  • 18462 lutego przyszedł na świat syn Daumiera; 16 kwietnia poślubił Marie-Alexandrine Dassy, matkę dziecka.
  • 1848 – szkic Republika wyznacza oficjalne rozpoczęcie przez Daumiera kariery malarskiej.
  • 1853 – od tej daty Daumier utrzymywał bliskie stosunki z malarzami z Barbizon .
  • 1857Charles Baudelaire publikuje pochwalny tekst na temat jego sztuki
  • 1867 – Daumier zaczął tracić wzrok; był prawie ślepy podczas trzech ostatnich lat życia.
  • 1878Paul Durand-Ruel zorganizował pierwszą wystawę retrospektywną twórczości malarskiej Daumiera (94 obrazy i 200 rysunków).

Wybrane dzieła

Grafika

nrtytułczas powstaniatechnika i wymiarymiejsce przechowywaniailustracja
1.Gargantua1831litografia
2. Rue Transnonain 1834litografia, 33,9 × 46,5 cm

Malarstwo

nrtytułczas powstaniatechnika i wymiarymiejsce przechowywaniailustracja
1.1838-40[1]olej na desce, 28 × 19 cmNational Museum of Wales, Cardiff
2.Nędznicyok. 1843[2]olej na płótnie, 59,5 × 73,5 cmNational Gallery of Art, Waszyngton
3.olej na desce, 40 × 31 cmkolekcja prywatna, Paryż
4.olej na płótnie, 41 × 33 cmkolekcja prywatna, Paryż
5.olej na płótnie, 33 × 24,5 cmkolekcja P. Lévy, Troyes
6.1849olej na desce, 130 × 97 cmArt Gallery and Museum, Glasgow
7.Ecce homo1850olej na płótnie, 163 × 130 cmMuseum Folkwang, Essen

Przypisy

  1. Obraz na stronie National Museum of Wales
  2. Informacje o obrazie ze strony National Gallery of Art

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Honoré Daumier":

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Florestan I Grimaldi ...

Rewolucja francuska ...

1799 ...

Akt ...

Tour de France ...

Carl Maria von Weber ...

Litografia Jeśli możesz, . Artyści zajmujący się litografiąLitografię uprawiali wybitni malarze i graficy: Alfons Mucha Honoré Daumier , Eugène Delacroix , Odo Dobrowolski , Henri de Toulouse-Lautrec , Pierre-Auguste Renoir , Henri Matisse , Marc Chagall , Pablo Picasso , Stanisław Wyspiański , Leon Wyczółkowski . ...

Honoré de Balzac ...

Realizm (malarstwo) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Honoré Daumier":

139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie