Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ciemna materia

Ciemna materia

Szacunkowy rozkład ciemnej materii (22%) i ciemnej energii (74%) we wszechświecie; "zwykła" materia stanowi około 4% masy wszechświata.

Ciemna materiamateria nieemitująca i nieodbijająca światła , której istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne . Według współczesnej wiedzy stanowi ok. 22–23% masy Wszechświata , obok materii zwykłej (widzialnej) i dominującej ciemnej energii .

Istnienie ciemnej materii zostało pośrednio potwierdzone obserwacyjnie w 2006 , ale jej dokładna natura (z czego się składa) do tej pory nie została wyjaśniona. Jest to obecnie jedna z największych zagadek w kosmologii i fizyce cząstek elementarnych .

Spis treści

Historia i argumenty obserwacyjne

Gromada galaktyk Abell 520 kolor niebieski - ciemna materia, kolor różowy - gorący gaz[1]

W latach 70. i 80. XX wieku liczne obserwacje, zwłaszcza krzywych rotacji galaktyk wykazały, że masa obserwowanej materii we Wszechświecie jest niewystarczająca, aby wytłumaczyć istniejące siły grawitacji wewnątrz galaktyk i pomiędzy nimi. W szczególności gwiazdy na obrzeżach galaktyk poruszają się znacznie szybciej niż wynikałoby to z przyciągania przez obserwowaną materię. Tę sytuację próbowano tłumaczyć m.in. zakładając, że grawitacja na dużych odległościach działa inaczej niż wynika z mechaniki klasycznej (patrz MOND ), albo że galaktyki otacza niewidoczne dla nas halo , zawierające brakującą masę.

Początkowo, termin ciemna materia był bardzo kontrowersyjny, gdyż sprawiał wrażenie typowej hipotezy stworzonej ad hoc. Obserwacje soczewkowania grawitacyjnego umożliwiły z czasem określenie prawdopodobnego rozkładu nieobserwowanej materii, co przekonało do jej istnienia większość środowiska naukowego.[2]

Za koronny dowód jej istnienia przyjmuje się dane obserwacyjne gromady galaktyk Pocisk , opublikowane w sierpniu 2006. Obok miejsca zderzenia dwóch gromad galaktyk znajdują się tam obszary soczewkujące grawitacyjnie, w których nie znajdują się gwiazdy ani gaz. Zawierają one prawdopodobnie materię nie oddziałującą ze zwykłą materią, która nie została wyhamowana w czasie zderzenia[3][4][5].

Właściwości i hipotezy wyjaśniające

Mozaika zdjęć gromady galaktyk CL0024+17 zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a , pokazująca soczewkowanie grawitacyjne pierścienia ciemnej materii.

Zgodnie ze współczesnymi hipotezami, ciemna materia występuje w całym Wszechświecie, zarówno w przestrzeni międzygwiezdnej wewnątrz galaktyk jak i między galaktykami . Nie świeci ona i nie wywiera ciśnienia . Wpływa w istotny sposób na powstawanie galaktyk , anizotropię mikrofalowego promieniowania tła i ewolucję Wszechświata.

Ciemna materia nie musi być zbudowana z jednego rodzaju cząstek. Przypuszcza się istnienie kilku typów ciemnej materii.

 • Barionowa ciemna materia - czyli zbudowana z protonów i neutronów . Częścią ciemnej materii mogą być masywne nieświecące obiekty MACHO i brązowe karły .
 • Niebarionowa ciemna materia:
  • gorąca ciemna materia - zbudowana z cząstek poruszających się prędkościami relatywistycznymi . Takimi cząstkami mogą np. być neutrina , choć według obecnej wiedzy nie mogą stanowić całej ciemnej materii.
  • zimna ciemna materia - zbudowana z nieoddziałujących elektromagnetycznie masywnych cząstek poruszających się z mniejszymi prędkościami ( WIMP ). Nie odkryto dotychczas cząstek które spełniałyby te wymagania.

Jedynymi znanymi cząstkami niebarionowej ciemnej materii są neutrina . Prawdopodobne wydają się aksjony , WIMPy i ciemna materia Kaluzy-Kleina ( ang. Kaluza-Klein Dark Matter, zob. teoria Kaluzy-Kleina ). Rozważa się też takie cząstki, jak neutrino sterylne, WIMPzilla i LIMPy.

Hipotezy alternatywne

Istnieje kilka hipotez alternatywnych, próbujących tłumaczyć w inny sposób zjawiska, z powodu których stworzono hipotezę ciemnej materii.

Np. izraelski fizyk Mordehai Milgrom zaproponował modyfikację dynamiki newtonowskiej ( MOND ). W jego dynamice prawo mówiące, że siła jest wprost proporcjonalna do masy i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości, ulega modyfikacji, w przypadku, gdy oddziaływanie jest bardzo słabe.

Zmodyfikowane równanie Newtona ma postać:

m \vec{a}(\frac{a}{a + a_0})=\vec{F}

gdzie a0 jest stałą o wymiarze przyspieszenia, a0 ~ 10-8 cm/s2.

Według tej teorii siła grawitacji w większych odległościach byłaby większa, niż się obecnie przypuszcza, a to tłumaczyłoby stabilność dysków galaktyk spiralnych . Idea zmodyfikowanej teorii grawitacji dobrze tłumaczy krzywe rotacji galaktyk i nie wymaga wprowadzania ciemnej materii. Relatywistycznym uogólnieniem MOND jest grawitacja tensorowo wektorowo skalarna (TeVeS, Tensor-vector-scalar gravity).

Inaczej zjawisko wzrostu siły przyciągania materii próbowała wyjaśniać teoria plazmowej kosmologii. Przyjmuje się w niej, iż ośrodek międzygwiezdny i międzygalaktyczny to rozrzedzona plazma, której przepływy generują oddziaływanie elektromagnetyczne mające stanowić tę dodatkową siłę.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. Govert Schilling, Ciemne sprawki, w: Świat Nauki nr 1 (197) styczeń 2008, s. 12-13.
 2. Kim Griest: The Nature of the Dark Matter . 1995-10-18. [dostęp 2006-11-07].
 3. Douglas Clowe, Marusa Bradac at al, A Direct Empirical Proof of the Existence of Dark Matter, Astrophysics, Letters in press
 4. Kelen Tuttle, Dark Matter Observed, SLAC Today, August 22, 2006
 5. Michał Różyczka Zderzenie, które wszystko wyjaśnia Świat Nauki nr 10 (182) październik 2006


Inne hasła zawierające informacje o "Ciemna materia":

Maciej Słomczyński ...

Ekosystem ...

Polska Czerwona Księga Roślin ...

Arystoteles ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

1974 ...

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ...

Tytan (pierwiastek) ...

Okres archaiczny (starożytna Grecja) ...

Ernesto Guevara ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ciemna materia":

105. Metabolizm: odżywianie się autotrofów cz.2 (plansza 16) ...

041. B. Russell – atomizm logiczny (plansza 12) ...

Budowa atomu (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie