Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Burbonowie

Burbonowie

Burbonowie ( fr. Bourbon, hiszp. Borbón) – dynastia królów francuskich , hiszpańskich , Neapolu z Sycylią , panujących też w Parmie i Luksemburgu , odgałęzienie Kapetyngów , panująca we Francji w latach 1589 - 1830 , z przerwą w okresie rewolucji francuskiej i napoleońskim. Obecnie francuska linia Burbonów wygasła, a istnieje dalej młodsza linia - Burbonów-Orleańskich oraz hiszpańska linia Burbonów.

Rodzina Burbonów ma bardzo rozbudowane drzewo genealogiczne. Szczegółowo i kompletnie przedstawione jest ono w artykule: Genealogia Burbonów .

Spis treści

Burbonowie panujący we Francji

Pierwszy Burbonem na tronie Francji był Henryk IV , król Nawarry , syn królowej Joanny d'Albret i Antoniego Burbona , księcia Vendôme . Ród de Burbon-Vendôme wywodził się od Roberta de Clermont , z dynastii Kapetyngów , syna króla Ludwika IX Świętego i królowej Małgorzaty Prowansalskiej :

Burbonowie panujący w Hiszpanii

W Hiszpanii pierwszym Burbonem na tronie był Filip V , młodszy wnuk króla Francji Ludwika XIV Wielkiego i infantki Marii Teresy Hiszpańskiej (na której prawa do tronu się powołano). W 1700 na mocy testamentu Karola II Habsburga został on królem Hiszpanii . Jego potomkowie panują tam (z przerwami) do dziś - obecny król Jan Karol I również pochodzi z tej dynastii:

Burbonowie panujący w Królestwie Neapolu i Sycylii (od 1816: Obojga Sycylii)

Pierwszym władcą Neapolu i Sycylii z dynastii Burbonów był król Hiszpanii - Karol III Hiszpański , nie mogąc łączyć dwóch koron, zrzekł się Neapolu i Sycylii na rzecz swojego młodszego syna - Ferdynanda Burbona , co do którego wiadomo było, że nie odziedziczy korony Hiszpanii:

Burbonowie panujący w Parmie

Pierwszy książę Parmy z dynastii Burbonów był młodszym synem pierwszego króla Hiszpanii z dynastii Burbonów - Filipa V i jego drugiej żony - Elżbiety Farnese . Gdy ród Farnese wymarł, jego matka odziedziczyła rodzinną Parmę, którą przekazała Filipowi, nie mającemu perspektyw na zostanie królem Hiszpanii:

Burbonowie panujący w Luksemburgu (Linia Burbon-Parma)

Jan I był synem Karoliny de Nassau , wielkiej księżnej Luksemburga, i Feliksa Burbon-Parmeńskiego (syna Roberta I, księcia Parmy). Jako ojciec przekazał swoim potomkom nazwisko Burbon-Parma, ale niektórzy wciąż używają starej nazwy dynastii - Nassau-Weilburg:

Zobacz też

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Burbonowie":

Ludwik XVIII ...

1717 ...

Rewolucja francuska ...

1860 ...

Giuseppe Garibaldi ...

Alfons XIII Hiszpański ...

Ancien régime ...

Izabela II Hiszpańska ...

Królestwo Etrurii ...

Jean-François Champollion ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Burbonowie":

132 Okres napoleoński (plansza 15) ...

133 Kongres wiedeński (plansza 5) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie