Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ferdynand VII Hiszpański

Ferdynand VII Hiszpański - (ur. 14 października 1784 w Eskurialu, zm. 29 września 1833 w Madrycie) – król Hiszpanii w latach 1813-1833 z dynastii Burbonów.

Syn króla Hiszpanii - Karola IV i Marii Ludwiki Parmeńskiej - córki Filipa Burbona (syna króla Hiszpanii Filipa V) oraz Ludwiki Elżbiety Francuskiej (córki króla Francji - Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej - córki króla Polski Stanisława Leszczyńskiego).

Młodość

Jako następca tronu Ferdynand nie miał żadnego wpływu na politykę swojego ojca, nie miał również żadnych własnych uprawnień - całą władzę miał minister-faworyt Manuel de Godoy, kochanek matki Ferdynanda. Godoy był jednak bardzo niepopularny wśród Hiszpanów i zaowocowało to buntem w 1805 roku. W październiku 1807 r. Ferdynand został aresztowany za udział w spisku liberałów, którzy byli przychylni cesarzowi francuskiemu - Napoleonowi Bonaparte. Kiedy spisek został wykryty, Ferdynand zdradził swoich towarzyszy i błagał swoich rodziców o wybaczenie.

Kiedy jego ojciec abdykował na skutek buntu w Aranjuez, w marcu 1808 r. Ferdynand został królem Hiszpanii i znowu zwrócił się w kierunku Francji, miał nadzieję, że cesarz będzie go wspierał. Zamiast tego cesarz zmusił go abdykacji i uwięził we Francji na prawie 7 lat. Ferdynand mieszkał w zamku w miasteczku Valençay.

Król Hiszpanii

Ferdynand odzyskał tron Hiszpanii w 1813 r., ale już w 1820 r. jego rządy spowodowały rewoltę. Rewolucjoniści popierali postanowienia Konstytucji z 1812 r., a król został uwięziony. Znowu, tak jak niegdyś swoich rodziców, teraz błagał o przebaczenie swoich poddanych. Na początku 1823 r., w rezultacie Kongresu w Weronie, Francja zaatakowała Hiszpanię, a w maju partia rewolucyjna przeniosła Ferdynanda do Kadyksu. Król cały czas obiecywał, że spełni wszystkie postulaty rewolucjonistów. Został jednak uwolniony dopiero po bitwie pod Trocadero (31 sierpnia 1823 r.) i upadku Kadyksu.

Cztery małżeństwa Ferdynanda przyniosły mu jedynie trzy córki (tylko dwie przeżyły dzieciństwo), więc król wprowadził sankcję pragmatyczną, aby jego starsza córka po jego śmierci mogła odziedziczyć tron. To spowodowało później wybuch wojny domowej w Hiszpanii (patrz: Karlizm).


Inne hasła zawierające informacje o "Ferdynand VII Hiszpański":

Rodzimy Kościół Polski ...

Brno ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

Klemens VII ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Kauen ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ferdynand VII Hiszpański":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie