Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Atlas (mitologia)

Atlas (mitologia)

Atlas i Herakles

Atlas ( gr. Ἄτλας Atlas, łac. Atlas) – tytan w mitologii greckiej .

Uchodził za syna tytana Japeta i okeanidy Azji oraz brata Prometeusza , Epimeteusza i Menojtiosa . Skazany przez Zeusa za udział w tytanomachii na dźwiganie sklepienia niebieskiego na barkach gdzieś na dalekim zachodzie. Ojciec wielu córek zwanych Atlantydami ( Plejady , Hiady , Hesperydy ) i, według Homera , nimfy Kalipso . Według innej wersji uchodził za pierwszego astronoma .

Jedenasta praca Heraklesa w służbie Eurysteusza miała polegać na kradzieży jabłek z ogrodu Hesperyd, córek Atlasa, który brał udział w tym przedsięwzięciu.

Gdy Perseusz wracał z wyprawy przeciw Meduzie , postanowił zatrzymać się w zachodniej Afryce. Ponieważ jednak był synem Zeusa, spotkał się z wyjątkowo nieprzyjemnym powitaniem ze strony Atlasa. Rozgniewany heros pokazał tytanowi głowę jednej z gorgon i zamienił go w kamienną górę, którą nazwano imieniem tytana.

Już Herodot (Dzieje 4, 184) utożsamiał go z górami w północno-zachodniej Afryce .

Najsłynniejsze wyobrażenia Atlasa w sztuce – metopa w świątyni Zeusa w Olimpii , Atlas Farnese – kopia w muzeum w Neapolu .

Według niektórych autorów, szczególnie zwolenników historii o Atlantydzie , Atlas miał być synem Posejdona i herosem , a narodzić się miał ze związku z nimfą Klejto. Ten Atlas miał podobno jedenastu braci, z którymi razem założył największe miasta Atlantydy. Często utożsamiano go z wyżej opisanym Atlasem.


Inne hasła zawierające informacje o "Atlas (mitologia)":

Rodzimy Kościół Polski ...

Trzcina cukrowa ...

Grenoble ...

I wiek ...

Aurora ...

Widmo ...

John William Waterhouse ...

Czarna Kopa (Karkonosze) ...

Neoplatonizm ...

Przełęcz Szklarska (Sudety) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Atlas (mitologia)":

Układ mięśniowy (plansza 20) ...

Układ limfatyczny i odporność organizmu (plansza 20) ...

Lasy i leśnictwo w Polsce (plansza 29) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie