Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Asuan

Asuan

Na mapach: 24°05'N 32°56'E / 24.083, 32.933

Asuan
أسوانة
Państwo   Egipt
Muhafaza Asuan
Położenie24° 05' N
32° 56' E
Wysokość106 m n.p.m.
Ludność (2002)
•  liczba ludności

220 000
Położenie na mapie Egiptu

Asuan
أسوانة
Nieukończony obelisk w Asuanie
Widok wzdłuż jednej z głównych ulic Asuanu, łączącej stację kolejową z nabrzeżem Nilu

Asuanmiasto na południu Egiptu i zarazem stolica gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu Nilu , przy pierwszej katarakcie i jest z tego powodu celem wycieczek oraz ważnym centrum lokalnej turystyki .

W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu ), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony największy obelisk . Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę . Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File . Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej .

Na Nilu w pobliżu Asuanu, znajdują się dwie duże wyspy - Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera . Na Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie, a na Wyspa Kitchenera stanowi jako całość ogród botaniczny .

Asuan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów.

Historia Asuanu

swn
n
t
niwt
Swnet (swn.t) w hieroglifach

Przez większość starożytności Asuan ( gr. Syene, eg. Swnet) był bardzo ważnym miastem starożytnego Egiptu . W 331 p.n.e. znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego , a po jego rozpadzie w Państwie Ptolemeuszów .

Cesarz Oktawian August przyłączył Egipt wraz z Syene do Imperium Rzymskiego . W roku 640 Asuan znalazł się w granicach Kalifatu Bagdadzkiego , a od 800 w podległym mu Państwie Aglabidów . Od roku 969 mieścił się w granicach Państwa Fatymidów , od 1171 Ajjubidów , a od 1250 Państwa Mameluków . Sułtan Selim I Groźny przyłączył w 1517 Syene i resztę Egiptu do Imperium osmańskiego . Dopiero w 1805 Asuan znalazł się w niepodległym Egipcie rządzonym przez Muhammada Alego , ale w 1849 znowu w państwie Tureckim.

W 1882 doszło do interwencji brytyjskiej w Egipcie. Od tego czasu Asuan stał się jednym z najważniejszych miast okupowanego przez Brytyjczyków Egiptu, a od 1914 protektoratu Brytyjskiego. Od 1922 roku Egipt cieszy się niepodległością, a Asuan jest dalej jednym z ważniejszych jego miast.

Byli w nim też Staś i Nel z powieści H. Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy".

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Asuan":

Dziesięć najpiękniejszych eksperymentów z fizyki ...

Strabon ...

File ...

Obelisk Teodozjusza ...

Obelisk ...

Sjenit ...

Sjenit ...

Elektrownia wodna ...

Kom Ombo ...

Sudan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Asuan":

005. Początki wszechświata i jego natura. Początki Ziemi oraz jej kształt i wymiary (plansza 20) ...

Afryka - zagadnienia przyrodnicze (plansza 9) latem), Dwóch stref zwrotnikowych (niski opad roczny, wynoszący nawet 0,5 mm - Asuan), Dwóch stref podzwrotnikowych (na północy typu śródziemnomorskiego, stosunkowo wysokie temperatury powietrza, ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie