Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Antoni Abraham

Antoni Abraham

Pomnik Antoniego Abrahama w Pucku
Kamień z inskrypcją- fragment pomnika Antoniego Abrahama w Pucku

Antoni Abraham ( kaszb. Tóna Ôbram, ur. 19 grudnia 1869 w Zdradzie pod Puckiem , zm. 23 czerwca 1923 w Gdyni ) - propagator polskości Pomorza , kaszubski działacz społeczny, nazywany "królem Kaszubów", pisarz ludowy.

Spis treści

Życie

Urodził się w biednej rodzinie bezrolnego komornika. Uczęszczał do pruskiej szkoły powszechnej w Mechowej i Leśniewie. Świadomość narodową Abrahama obok rodziców kształtował jego nauczyciel - proboszcz parafii w Mechowie, ks. Teofil Bączkowski. W wieku 16 lat rozpoczął wędrówkę po Kaszubach, najmując się do dorywczych prac w gospodarstwach rolnych, rybnych i przemysłowych.

W 1891 założył wraz z innymi działaczami Towarzystwo Ludowe "Jedność" w Oliwie i podobne towarzystwa w Pucku , Kielnie , Wejherowie , Redzie , Chyloni i Gdyni. W latach 1911 - 1913 kierował Towarzystwem Ludowym w Redzie. Organizował wiece ludowe, najczęściej przed kościołami po zakończeniu mszy świętej. Był z reguły jedynym mówcą. Atakował porządek pruski, zachęcał do czytania "Gazety Gdańskiej" (powtarzał: "Elementarz, książka, gazeta - to polskiego domu zaleta"), w której umieszczał korespondencje z podróży, krytykujące Kaszubów za ich bierną postawę w toczącej się walce o byt i świadomość narodową.

W 1915 został wcielony do wojska niemieckiego wraz z dwoma synami i zięciem, którzy zginęli na wojnie, podczas gdy sam został ciężko ranny. W 1918 został zastępcą członka Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej na Prusy Królewskie , Warmię i Mazury . Razem z Tomaszem Rogalą z Kościerzyny był delegatem na konferencję pokojową do Paryża . Przedarli się obaj przez kordon graniczny do Francji , by tam - podczas konferencji wersalskiej - żądać przyłączenia Kaszub do Polski ("Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski").

W 1919 wrócił do kraju z wojskiem generała Józefa Hallera . Był poszukiwany przez pruską policję. Na początku 1920 , gdy wojska Frontu Pomorskiego gen. Hallera zajęły Pomorze, wznowił działalność publiczną. 10 lutego 1920 uczestniczył w Zaślubinach Polski z Morzem w Pucku , oficjalnie witając generała Hallera i częstując go tabaką .

W sierpniu 1920 zamieszkał na pięterku domu przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni . Był rzecznikiem budowy portu morskiego w Gdyni, został członkiem Rady Gminnej, organizował wycieczki Kaszubów do Poznania , Częstochowy , Krakowa i Warszawy . Żył skromnie, niemal w nędzy, rozczarowany nową rzeczywistością. W 1922 prezydent Stanisław Wojciechowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiosną 1923 wraz z wójtem Janem Radtke witał prezydenta Wojciechowskiego, premiera Władysława Sikorskiego i prymasa Polski kardynała Edmunda Dalbora , którzy przyjechali na uroczyste oddanie do użytku Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków w Gdyni

Chory na raka żołądka zmarł 23 czerwca 1923 w Gdyni w domu, zwanym odtąd Domkiem Abrahama. Został pochowany na cmentarzu oksywskim , odprowadzany na miejsce wiecznego spoczynku przez ogromne rzesze ludzi, przy wtórze gwizdów parowozów i buczenia syren statków. W 1970 w jego domu został otwarty Dział historyczny muzeum w Gdyni.

Działalność literacka

Antoni Abraham był samoukiem, reprezentantem literatury ludowej poświęconej zagadnienom regionalnym. Pisał często pod pseudonimami Antek znad Bałtyku, Antek spod kartuskich gór, Antek z pod pomnika starego Fryca, Antek z dużym rożkiem i podobnymi. Pozostawił po sobie przede wszystkim felietony i korespondencje, które w latach 1904-1914 ukazywały się pod pseudonimem w "Gazecie Gdańskiej". Były one pisane językiem prostym, obrazowym, nawiązywały do miejscowych podań, legend i anegdot Kaszubów.

Linki zewnętrzne

Źródła

  • Tadeusz T. Głuszko. Abraham, twardy Kaszuba. „30 dni”. 6 (86) (listopad-grudzień 2009). ISSN 1506-6487 . 


Inne hasła zawierające informacje o "Antoni Abraham":

Adwentyzm ...

XVI wiek ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1884 ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...

Rezurekcja ...

1731 ...

Adam Naruszewicz ...

Insurekcja kościuszkowska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Antoni Abraham":

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 4) ...

138 Dziewiętnastowieczne Stany Zjednoczone (plansza 11) ...

Chrom i jego związki (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie