Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Andreas Vesalius

Andreas Vesalius

Wesaliusz

Andreas Vesalius (ur. 31 grudnia 1514 w Brukseli , zm. na Zakinthos , zm. 15 października 1564[1]) - inaczej Wesaliusz, a właściwie Andreas van Wesele lub Andre Wesale - flamandzki uczony, twórca nowożytnej anatomii .

Urodził się w Brukseli , w rodzinie o tradycjach naukowych. Już podczas studiów na uniwersytecie w Leuven przeprowadzał potajemnie sekcje ludzkich zwłok. W wieku 18 lat wyjechał do Paryża , gdzie studiował pod kierunkiem Sylwiusza , wkrótce przerastając mistrza dzięki znakomicie opanowanej metodzie sekcji zwłok. Tytuł doktora medycyny otrzymał w 1537 r., a w latach 1537 - 1555 nauczał na uniwersytecie w Padwie .

W 1543 [2] napisał dzieło "Budowa ludzkiego ciała" (De humani corporis fabrica; w skrócie często cytowane jako Fabrica) i zadedykował je Karolowi V . Jako pierwszy opisał w nim dokładnie budowę ciała ludzkiego, popierając swe twierdzenia 300 drzeworytami wykonanymi przez ucznia Tycjana , Calcariego. Poprawia tym samym ponad 200 błędów Klaudiusza Galena i udowadnia, że nie wykonał on żadnych sekcji zwłok ludzkich.

Jego odkrycia i nauka nie znalazły uznania w oczach Kościoła []. Punktem spornym stała się m.in. liczba żeber u mężczyzny - wg nauki kościelnej powinna być z jednej strony mniejsza o jedno - jako że Ewa została stworzona z żebra Adama. Gnębiony nieustannymi atakami i krytyką Kościoła, zrezygnował ze stanowiska profesorskiego i został nadwornym lekarzem cesarza Karola V, a po jego śmierci - Filipa II , króla Hiszpanii . Z bliżej nieznanych przyczyn porzucił dwór, na którym dorobił się znacznego majątku, i w 1563 r. wyruszył do Jerozolimy . W drodze powrotnej zginął tragicznie w katastrofie okrętu.

Wesaliusz, twórca współczesnej anatomii, jako pierwszy odważył się na dokładne zbadanie zwłok ludzkich, przez co wykazał liczne błędy w dziełach Galena; błędy będące wynikiem nieuzasadnionego, a bezwzględnego przenoszenia stosunków anatomicznych panujących u zwierząt na organizację ciała ludzkiego. Wskutek tych poprawek i sprostowań popadł w spór ze swym nauczycielem, Sylwiuszem, stanowczym zwolennikiem Galena, a także innym sławnym badaczem - Eustachiuszem . Spór ten przyczynił się do rozwoju anatomii porównawczej zwierząt .

Fabrica Wesaliusza była bogato ilustrowana przez niderlandzkiego artystę Jana van Calcar . Każdy drzeworyt zawierał zarówno treści merytoryczne jak i metaforę. Do tego dochodziły niezwykle sugestywne inicjały .

Spis treści

Przypisy

  1. Encyklopedia PWN ( pol. ). [dostęp 2010-10-17].
  2. Józef Andrzej Gierowski : Historia Włoch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 224. . 

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Andrzej Wróblewski. Burzliwe losy księcia anatomii. „ Wiedza i Życie ”, s. 63 (luty 2010). Warszawa: Prószyński Media . ISSN 0137-8929 . 


Inne hasła zawierające informacje o "Andreas Vesalius":

Linz ...

1972 ...

Wittenberga ...

1979 ...

Kmitowie herbu Szreniawa ...

1976 ...

1937 ...

2010 ...

Andrzej Frycz Modrzewski ...

Ziemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andreas Vesalius":

45. Terroryzm (plansza 17) ...

Ameryka Północna - zagadnienia przyrodnicze (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie