Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Syriusz

Syriusz

Współrzędne

Astronomia
:
Astronomia
6h45m08,9173s; −16°42'58,017"

Syriusz A
α CMa (A)

Położenie Syriusza w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa
Dane obserwacyjne ( J2000 )
Gwiazdozbiór Wielki Pies
Rektascensja 06h 45m 08,9173s
Deklinacja -16° 42' 58,017"
Odległość8,6 ± 0,04 ly
(2,64 ± 0,01 pc )
Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy gwiazda ciągu głównego
Typ widmowy A1V
Masa 2,02 M☉
Promień 1,711 R☉
Okres obrotu 16,8 h
Wiek2-3 × 108
Jasność obserwowana −1,47 m
Jasność absolutna 1,47 m
Temperatura 9940 K
Syriusz B
α CMa B

Zdjęcie Syriusza A oraz Syriusza B (u dołu, z lewej) wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Dane obserwacyjne ( J2000 )
Gwiazdozbiór Wielki Pies
Rektascensja 06h 45m 08,9173s
Deklinacja -16° 42' 58,017"
Odległość8,6 ± 0,04 ly
(2,64 ± 0,01 pc )
Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy biały karzeł
Typ widmowy DA2
Jasność obserwowana 8,44 m
Jasność absolutna 11,35 m
Wizja artysty przedstawiająca Syriusza A oraz Syriusza B (po prawej)

Syriusz (znany także jako Psia Gwiazda oraz α CMa) – najjaśniejsza i jedna z najbliższych gwiazd nocnego nieba, położona w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa . Jej jasność obserwowana wynosi -1,47 magnitudo , a odległość od Układu Słonecznego wynosi około 8,6 lat świetlnych .

Syriusza gołym okiem widać niemal z całej kuli ziemskiej (Poza szerokościami geograficznymi położonymi na północ od równoleżnika 73,284°N) i na półkuli północnej stanowi on jeden z wierzchołków trójkąta zimowego . W sprzyjających warunkach można go zaobserwować gołym okiem nawet w ciągu dnia[1].

Syriusz, który gołym okiem wygląda jak pojedyncza gwiazda, jest w rzeczywistości gwiazdą podwójną , składającą się z jasnej, białej gwiazdy ciągu głównego o typie widmowym A1V określanej jako Syriusz A oraz towarzyszącego jej białego karła o typie widmowym DA2, znanego jako Syriusz B.

Spis treści

Historia

Wiele kultur nadaje Syriuszowi szczególne znaczenie. W starożytnym Egipcie Syriusz był czczony jako bóstwo. Egipcjanie opierali swój kalendarz na heliakalnym wschodzie Syriusza, który miał miejsce niedługo przed wylewami Nilu oraz przed przesileniem letnim . Dzięki temu egiptolodzy opracowali w XX wieku datowanie sotisowe , które pozwoliło na odtworzenie przybliżonej chronologii starożytnego Egiptu. Wiele egipskich świątyń było zorientowanych tak, aby światło gwiazdy było widoczne z ołtarza. Symbolizował Izydę , boginię magii i rodziny, żonę władcy zaświatów, Ozyrysa . W mitologii greckiej Syriusz był psem Oriona .

W oparciu o obserwacje ruchu własnego Syriusza, przeprowadzone latach 1833-1844, niemiecki astronom Friedrich Wilhelm Bessel w 1844 roku doszedł do wniosku, że Syriusz posiada gwiazdę towarzyszącą. Niemal dwie dekady później, w roku 1862 amerykański astronom Alvan Graham Clark odkrył Syriusza B, testując nowy teleskop w obserwatorium Dearborn na Uniwersytecie Northwestern w Evanston . W 1915 roku astronomowie ustalili, że Syriusz B jest białym karłem , drugą gwiazdą tego typu jaka została odkryta[2].

Współcześnie, wykorzystując Kosmiczny Teleskop Hubble'a , ustalono, że Syriusz B ma średnicę podobną do średnicy Ziemi, a masę niewiele mniejszą od masy Słońca[3]. Sonda kosmiczna Voyager 2 , wystrzelona 20 sierpnia 1977 roku z Ziemi z międzyplanetarną misją badania Układu Słonecznego , za około 296 tysięcy lat minie Syriusza w odległości około 4,3 lat świetlnych [4].

System

Leżąc w odległości 8,6 lat świetlnych (2,6 parseków ) od Ziemi, Syriusz jest jedną z najbliższych gwiazd . Najbliższym sąsiadem Syriusza jest gwiazda Procjon , która jest od niego odległa o około 5,2 lat świetlnych (1,6 parseków).

Syriusz A

Syriusz A jest gwiazdą ciągu głównego o masie ponad 2 mas Słońca i średnicy około 1,7 razy większej od Słońca. W porównaniu ze Słońcem, temperatura Syriusza jest dużo wyższa i jest on około 21 razy jaśniejszy. Wiek Syriusza A szacuje się na 225 do 250 milionów lat.

Syriusz B

Syriusz B jest białym karłem o masie nieznacznie mniejszej od masy Słońca i średnicy nieco mniejszej od średnicy Ziemi , który porusza się wokół Syriusza A po eliptycznej orbicie o okresie nieco ponad 50 lat. Odległość między Syriuszem A i Syriuszem B wynosi od 8,1 jednostek astronomicznych w perycentrum , do 31,5 w apocentrum . Przeciętna gęstość materii gwiazdy jest 91 tysięcy razy większa niż gęstość Słońca, co oznacza, że 1 cm³ tej materii na powierzchni Ziemi ważyłby prawie tonę.

Ewolucja systemu

W przeszłości prawdopodobnie Syriusz B był większy niż Syriusz A. Rozmiary i masa Syriusza B sugerują, że powstał on z gwiazdy ciągu głównego. Zgodnie z teorią ewolucji gwiazd , około 100-125 milionów lat temu Syriusz B był czerwonym olbrzymem o masie pięciokrotnie większej niż Słońce, co oznacza, że był jaśniejszy od Regulusa . Gdy zasoby wodoru Syriusza B wyczerpały się, wybuchł on jako nowa , przekształcając się w białego karła i tracąc podczas tego procesu część swojej materii na rzecz Syriusza A. Teorię tę potwierdza ponadprzeciętna zawartość pierwiastków chemicznych cięższych niż wodór w składzie Syriusza A, jak również odkrycie wokół gwiazd znacznych ilości pyłu kosmicznego , będącego prawdopodobnie pozostałością po wybuchu nowej[5].

Za około 1 miliard lat, gdy Syriusz A wyczerpie swoje zasoby wodoru stanie się on prawdopodobnie również najpierw czerwonym olbrzymem , a następnie w wyniku wybuchu nowej białym karłem, podobnie jak jego towarzysz. Ponieważ białe karły pozbawione są źródeł energii , ostatecznie w przyszłości obie gwiazdy staną się czarnymi karłami .

Kontrowersje

Z Syriuszem wiąże się kilka kontrowersji i nierozwiązanych tajemnic.

Kolor

Niektórzy starożytni astronomowie opisują kolor Syriusza jako czerwony, choć obecnie jest on białą gwiazdą. Istnieje wiele różnych wytłumaczeń tego faktu. Wielu starożytnych astronomów uważało kolor Syriusza jako biały lub biało-błękitny, co zgadza się ze współczesnymi obserwacjami[6]. Innym możliwym wytłumaczeniem jest fakt, że czerwony kolor Syriusza był powodowany wpływem atmosfery Ziemi na obserwacje dokonywane nisko nad horyzontem[7].

Gwiazda potrójna

Obserwacje układu prowadzone od 1894 roku wykazują zaburzenia orbit Syriusza, co niektórzy astronomowie tłumaczą istnieniem trzeciej gwiazdy układu[8]. Niedawne poszukiwanie trzeciej gwiazdy w układzie przy pomocy teleskopu Hubble'a zakończyło się niepowodzeniem, chociaż potwierdziło różnice pomiędzy przewidywanymi i zaobserwowanymi orbitami Syriusza A i B.[9]

Wierzenia Dogonów

W latach 40. XX wieku francuscy antropolodzy Marcel Griaule i Germaine Dieterlen opisali wierzenia plemienia Dogonów , w tym informacje na temat Syriusza możliwe do uzyskania wyłącznie dzięki użyciu współczesnych instrumentów. Wierzenia te i ich pochodzenie stały się źródłem spekulacji autorów "Tajemnica Syriusza" (), ale mogą być po prostu wynikiem przenikania się kultur[10].

Zobacz też

Przypisy

  1. C. Henshaw " On the Visibility of Sirius in Daylight " Journal of the British Astronomical Association (1984) 94:5, 221-222. (en)
  2. Holberg, J. B. " How Degenerate Stars Came to be Known as White Dwarfs ", Bulletin of the American Astronomical Society, (2005) 37:2, 1503 (en)
  3. Astronomers Use Hubble to 'Weigh' Dog Star's Companion HubbleSite (en)
  4. Voyager Interstellar Mission NASA (en)
  5. Backman, D. E.; Gillett, F. C.; Low, F. J., " IRAS observations of nearby main sequence stars and modeling of excess infrared emission" (1986) Advances in Space Research ( ISSN   0273-1177 ), 6:7, 43-46. (en)
  6. Gent van, R. H., 1984. " Red Sirius ". Nature 312: 302 (en)
  7. Ceragioli, R. C. " Solving the puzzle of "red" Sirius" . J. History of Astronomy, 27, 93-128 (1996) (en).
  8. Benest, D., & Duvent, J. L. (1995, July). Is Sirius a triple star? Astronomy and Astrophysics, 299, 621-628. (en)
  9. Schroeder, Daniel J., at al. " A Search for Faint Companions to Nearby Stars Using the Wide Field Planetary Camera 2 ", The Astronomical Journal 119:2, 906-922. (en)
  10. Ridpath, Ian (1978) Investigating the "Sirius Mystery" . The Skeptical Inquirer. (en)

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Syriusz":

Syriusz Współrzędne Astronomia: Astronomia 6h45m08,9173s; −16°42'58,017" Syriusz Aα CMa (A)Położenie Syriusza w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa Dane obserwacyjne ( J2000 ) Gwiazdozbiór Wielki Pies Rektascensja 06h 45m 08,9173s Deklinacja -16° 42' 58,017"Odległość8,6 ...

Reakcja termojądrowa ...

Anubis ...

Astrologia ...

Voyager 2 ...

Anders Celsius ...

Kalendarz egipski ...

II wojna punicka katowskiego topora. Armię dodatkowo wzmacniało 37 słoniów bojowych , wśród nich największy - Syriusz, na którym od czasu do czasu zasiadał sam Hannibal. Najważniejsze bitwyMiejsca ...

Alfa Centauri ...

Ortros ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Syriusz":

007 Osiągnięcia Dalekiego i Bliskiego Wschodu (plansza 10) ...

008. Mierzenie czasu i kalendarz (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie