Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alexis Carrel

Alexis Carrel

Alexis Carrel

Alexis Carrel (ur. 28 czerwca 1873 w Lyonie , zm. 5 listopada 1944 w Paryżu ) – francuski chirurg , filozof i moralista. Laureat nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1912 roku.

Urodził się, kształcił i studiował w Lyonie , na południu Francji. Następnie zaczął pracować jako lekarz chirurg. Początkowo w samym Lyonie, a potem także w USA , na University of Chicago i w Instytucie Rockefellera. Wynalazł nowe metody i techniki chirurgii naczyniowej; był pionierem transplantologii i torakochirurgii . Został przyjęty w poczet licznych prestiżowych towarzystw naukowych, otrzymał też doktoraty honoris causa takich uczelni jak uniwerstytety w Belfaście , Princeton , kalifornijski, nowojorski, a także Brown i Columbia.

Wkład Alexisa Carrela w rozwój medycyny i biologii polegał na pracach nad transplantacją narządów i hodowlami tkankowymi. Wypracowanie technik szwu chirurgicznego naczyń krwionośnych pozwoliło na postęp w przeszczepianiu narządów. Badania Carrela nad kulturami tkankowymi wniosły także znaczący wkład w zrozumienie biologii wirusów i przyczyniły się do postępu w produkcji szczepionek.

Carrel był gorącym zwolennikiem eugeniki . W swojej książce l'Homme, cet inconnu, opublikowanej w 1935 , nawoływał do rozpoczęcia programu udoskonalania społeczeństwa naukowo opracowanymi metodami. Jednym z najważniejszych środków do tego celu miała być według niego eutanazja , szeroko rozumiana jako eliminacja osobników kryminalnych i szkodliwych dla społeczeństwa. Chociaż nie można uznawać Carrela za prekursora faszyzmu, wysunął on między innymi propozycję używania w eutanazji komór gazowych (zobacz obszerny cytat w dyskusji).

Bibliografia

  • 1935 , l'Homme, cet inconnu ( pol. Człowiek istota nieznana)
  • 1944 , La Prière
  • 1950 , Réflexions sur la conduite de la vie


Inne hasła zawierające informacje o "Alexis Carrel":

Społeczeństwo obywatelskie ...

Rewolucja francuska ...

Wolność ...

Historia nauki Henry Fairfield Osborn całościowo opracował ssaki kopalne z Ameryki Północnej. W 1902 Alexis Carrel opracował technikę szwu naczyniowego i dokonał pierwszego autoprzeszczepu nerki u ...

Chronologia termodynamiki ...

Siła odśrodkowa ...

Ewolucjonizm (myśl polityczna) ...

Ancien régime ...

Bill Clinton ...

Prędkość kątowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alexis Carrel":

136 Przemiany demograficzne, społeczne i gospodarcze na świecie w XIX w. (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie