Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Koicja

Koicja

Koicja (od łac. coitus[1], coitio - 'spółkowanie, stosunek płciowy') − rodzaj stosunku genealogicznego [2] zachodzącego pomiędzy dwiema osobami płci przeciwnej (tj. kobietą i mężczyzną ) a przejawiającego się w związku, którego celem jest spłodzenie i wydanie na świat potomstwa .

Koicja może przybrać formę małżeństwa , ale inne związki (niemałżeńskie) zawarte w takim celu lub posiadające wspólne dzieci – również stanowią koicję. Co więcej, do przykładów koicji należy zaliczyć małżeństwa bezdzietne . W języku potocznym pojęcie "koicji" jest dość często błędnie utożsamiane z pojęciem "małżeństwa".

W przypadku sformalizowania koicji w małżeństwie, co do zasady trwa ona dopóki trwa małżeństwo. W razie rozwodu koicja przestaje istnieć od chwili rozwodu, a w razie unieważnienia małżeństwa między danymi kobietą i mężczyzną – koicja nie istnieje od samego początku, pomimo ceremonii ślubnej. Wyjątkiem od obu sytuacji jest fakt posiadania wspólnych dzieci ( potomstwa ). Kolejne wystąpienie przyczyn koicji między tymi samymi osobami (np. powtórny ślub po rozwodzie, kolejne dziecko) nie wpływa na już trwającą koicję. Należy również zaznaczyć, że poczęcie dziecka z inną osobą w trakcie trwania małżeństwa nie wstrzymuje koicji wynikającej z małżeństwa, choć może wytworzyć nowy, równoległy stosunek koicji pomiędzy rodzicami dziecka nieślubnego.

Jeżeli pomiędzy kobietą a mężczyzną zachodzi koicja, to jest ona źródłem różnych innych stosunków genealogicznych. W przypadku przyjścia na świat dzieci, powstaje filiacja pomiędzy dzieckiem a każdym z rodziców i jego wstępnymi z osobna, a wraz z nią pokrewieństwo . W przypadku małżeństwa, pomiędzy krewnymi jednego małżonka a drugim małżonkiem powstaje powinowactwo . Uwaga: nie należy łączyć ustania koicji w genealogii z ustaniem powinowactwa według przepisów prawa , które rządzi się własnymi regułami (powinowactwo trwa pomimo ustania małżeństwa, chociażby bezdzietnego[3]).

Różnice z innymi pojęciami

Koicja jest pojęciem szerszym od małżeństwa . Może być przyczyną powstania powinowactwa , ale powinowactwo nie występuje pomiędzy samymi współmałżonkami . Koicja ustaje przy rozwodzie lub unieważnieniu bezdzietnego małżeństwa, co nie dotyczy już powinowactwa (trwa dalej). Koicja w razie narodzin dziecka powoduje powstanie filiacji , a z nią pokrewieństwa .

Zobacz też

Przypisy

  1. Coitus (dopełniacz: coitus) - dosłownie: 'spółkowanie, parzenie się'. Według: Kazimierz Kumaniecki (oprac.), Słownik łacińsko-polski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995, s. 95, .
  2. W literaturze spotyka się określenia: stosunek, relacja, związek (bez wyjaśnienia ich charakteru) lub stosunek genealogiczny.
  3. Zob. art. 26 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.).


Inne hasła zawierające informacje o "Koicja":

Genealogia ...

Stopień pokrewieństwa ...

Relacja rodzinna ...

Koicja Koicja (od łac. coitus, coitio - 'spółkowanie, stosunek płciowy') − rodzaj stosunku ...

Filiacja ...

Pochodzenie dziecka ...

matka W genealogii matkę i dziecko łączy filiacja, a matkę z ojcem łączy Koicja. W języku potocznym matką nazywa się czasem także teściową. Matka wychowująca dzieci ...

ojciec W genealogii ojca z dzieckiem łączy filiacja, a z matką dziecka – Koicja. W języku mówionym ojcem nazywa się czasem także teścia. Ojciec wychowujący dzieci ...

Ojciec ...

Ojciec ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Koicja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie