Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kanclerze Niemiec

Kanclerze Niemiec

Chronologiczna lista niemieckich kanclerzy:

Spis treści

Kanclerz Związku Północnoniemieckiego (1866-1871)

Bundeskanzler
l.p.Zdjęcieimię i nazwiskoobjęcie urzęduzłożenie urzędu
1.
Otto von Bismarck 1 lipca 1867 15 kwietnia 1871

Kanclerz Cesarstwa Niemieckiego

Reichskanzler
l.p.Zdjęcieimię i nazwisko partia objęcie urzęduzłożenie urzędu
1.
Otto von Bismarck 21 marca 1871 20 marca 1890
2.
Leo von Caprivi 20 marca 1890 26 października 1894
3.
Chlodwig zu Hohenlohe-Schillingsfürst 29 października 1894 17 października 1900
4.
Bernhard von Bülow 17 października 1900 14 lipca 1909
5.
Theobald von Bethmann-Hollweg 14 lipca 1909 13 lipca 1917
6.
Georg Michaelis 14 lipca 1917 1 listopada 1917
7.
Georg von Hertling Zentrum 1 listopada 1917 30 września 1918
8.
Maximilian von Baden 3 października 1918 9 listopada 1918
9.
Friedrich Ebert SPD 9 listopada 1918 10 listopada 1918

Kanclerz Republiki Weimarskiej

Reichskanzler
l.p.Zdjęcieimię i nazwiskopartiaobjęcie urzęduzłożenie urzędu
1.
Philipp Scheidemann SPD 13 lutego 1919 20 czerwca 1919
2.
Gustav Bauer SPD 21 czerwca 1919 26 marca 1920
3.
Hermann Müller SPD 27 marca 1920 8 czerwca 1920
4.
Konstantin Fehrenbach Zentrum 25 czerwca 1920 4 maja 1921
5.
Joseph Wirth Zentrum 10 maja 1921 14 listopada 1922
6.
Wilhelm Cuno 22 listopada 1922 12 sierpnia 1923
7.
Gustav Stresemann DVP 13 sierpnia 1923 30 października 1923
8.
Wilhelm Marx Zentrum 30 października 1923 15 stycznia 1925
9.
Hans Luther DVP 15 stycznia 1925 12 maja 1926
10.
Wilhelm Marx Zentrum 17 maja 1926 12 czerwca 1928
11.
Hermann Müller SPD 28 czerwca 1928 27 marca 1930
12.
Heinrich Brüning Zentrum 30 marca 1930 30 maja 1932
13.
Franz von Papen Zentrum 1 czerwca 1932 17 listopada 1932
14.
Kurt von Schleicher 2 grudnia 1932 28 stycznia 1933

Kanclerz III Rzeszy

Reichskanzler
L.p.ZdjęcieImię i nazwiskopartiaobjęcie urzęduzłożenie urzędu
1.
Adolf Hitler NSDAP 30 stycznia 1933 30 kwietnia 1945
2.
Joseph Goebbels NSDAP 30 kwietnia 1945 1 maja 1945
3.
Lutz Schwerin von Krosigk 1 maja 1945 23 maja 1945

Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec

Bundeskanzler
L.p.ZdjęcieImię i nazwiskopartiaobjęcie urzęduzłożenie urzędu
1.
Konrad Adenauer CDU 15 września 1949 16 października 1963
2.
Ludwig Erhard CDU 16 października 1963 1 grudnia 1966
3.
Kurt Georg Kiesinger CDU 1 grudnia 1966 21 października 1969
4.
Willy Brandt SPD 21 października 1969 7 maja 1974
5.
Walter Scheel (tymczasowo) FDP 7 maja 1974 16 maja 1974
6.
Helmut Schmidt SPD 16 maja 1974 1 października 1982
7.
Helmut Kohl CDU 1 października 1982 27 października 1998
8.
Gerhard Schröder SPD 27 października 1998 22 listopada 2005
9.
Angela Merkel CDU 22 listopada 2005

Zobacz też

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Kanclerze Niemiec":

Ren ...

Mieszko II Lambert ...

Grenoble ...

Uznam ...

Kauen ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...

Diakon ...

Szkoła Rycerska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kanclerze Niemiec":

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 12) ...

230 Żelazna kurtyna (plansza 10) ...

141. Zabór pruski (plansza 3) ...




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie