Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty"
Krainy geograficzne Polski. Karpaty

Wpływ ukształtowania powierzchni na klimat i roślinność

Karpaty leżą w strefie klimatu umiarkowanego. Roczna suma opadów w tych górach wynosi od 800-1200 mm, w najważniejszych pietrach – do 1800 mm i więcej. W kotlinach opady są znacznie mniejsze – wynoszą około 600-800 mm. Pokrywa śnieżna utrzymuje się bardzo długo. Charakterystyczne są częste mgły i nisko zalegające chmury oraz niekiedy tragiczne w skutkach wiatry halne. Duże różnice klimatyczne, wynikające ze zróżnicowania wysokości powodują, że roślinność układa się w charakterystyczne piętra.

W porównaniu z Sudetami wysokość pięter jest wyższa 0 250-300 m. Do wysokości 900 m występują lasy mieszane. Regiel dolny ( do wysokości 1150-1300 m) tworzą buczyny lub lasy jodłowo-świerkowe, regiel górny (do wysokości 1550 m) – lasy świerkowe. Ponad górną granicą lasów rozciąga się piętro kosodrzewiny (do wysokości 1800-2000 m), przechodzące w piętro hal porośnięte krzewinkami, roślinnością zielną i trawami. Piętro turni o skąpej i wyspowo rozmieszczonej roślinności jest wykształcone tylko w Tatrach.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie