Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

12345678
Lekcja: "237. Charakterystyka regionów geograficznych. Pojezierze Gnieźnieńskie."
Śluza na Noteci Dolnej
Charakterystyka regionów geograficznych. Pojezierze Gnieźnieńskie

Charakterystyka fizycznogeograficzna

Swój równoleżnikowy przebieg ma także pas wzniesień morenowych z kulminacją w okolicy Trzemeszyna (166 m n.p.m.). Lesistość Pojezierza Gnieźnieńskiego jest niewielka. Na glinach morenowych utworzyły się gleby brunatnoziemne i są one wykorzystywane przez rolnictwo. Bory, porastają głównie piaszczyste tereny stożków sandrowych.

Klimat Pojezierza Gnieźnieńskiego wykazuje pływy oceaniczne. We wschodniej części opady są mniejsze niż w zachodniej i należą do najmniejszych w Polsce. Przewaga mas powietrza z zachodu powoduje większe opady na terenach bardziej wysuniętych w kierunku napływu, natomiast mniejsze – leżące w „cieniu opadowym”. Większość jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego stanowią jeziora rynnowe. Największym jest Gopło ( 21,5 km2) w dalszej kolejności Jezioro Powidzkie ( 11,7 km2) i Jezioro Pakoskie ( 8,1 km2). Przez Gopło przepływa Noteć. Jedną z większych rzek jest Wełna.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie