Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...78910111213141516171819202122232425
Lekcja: "Niemcy i Włochy - państwa wysoko rozwinięte gospodarczo"
Włochy - warunki naturalne

Wulkan Etna wznoszący się
na wysokość 3323 m n.p.m.
Zanotowano już ponad 210
wybuchów tego wulkanu.

  • Łączna powierzchnia wysp włoskich wynosi około 50 tys. km² (1/6 pow. kraju), największe z nich to Sycylia (25,4 tys. km²) i Sardynia (23,8 tys. km²). Górzysta Sycylia, oddzielona od Półwyspu Apenińskiego wąską (szerokość do 3,5 km) Cieśniną Mesyńską, stanowi przedłużenie Apeninów.
  • Włoskie wyspy są obszarami górzystymi. Sycylijskie górotwory budują gnejsy, łupki krystaliczne, flisze i wapienie. Obszar Sycylii stanowi przedłużenie systemu apenińskiego. Góry Sardynii są obszarami wieku hercyńskiego, zbudowane ze skał osadowych i granitów.
  • Włochy to region aktywny sejsmicznie, gdzie co jakiś czas dochodzie do trzęsień ziemi. Ponadto na terytorium Włoch występują wulkany.
  • Do czynnych należą Etna na Sycylii, gdzie ostatni poważny wybuch miał miejsce w zimie na przełomie 1991/1992, kolejny stożek to Vulcano leżący w archipelagu Wysp Liparyjskich, Stromboli leżący w tym samym regionie, jest także czynnym wulkanem. Do słynnych stożków należy ostatni wulkan - Wezuwiusz, najbardziej znana i katastrofalna zarazem erupcja miała miejsce w 79 roku n.e.
  • Występowanie wulkanów i trzęsień ziemi związane jest z położeniem Włoch w aktywnej strefie sejsmicznej. Przez obszar tego państwa przebiega bowiem granica między dwiema płytami litosfery: eurazjatycką i afrykańską.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie