Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Żuków (powiat sochaczewski)

Żuków (powiat sochaczewski)

Żukówwieś w Polsce nad rzeką Bzurą położona w województwie mazowieckim , w powiecie sochaczewskim , w gminie Sochaczew . Siedziba sołectwa Żuków .

10 czerwca 1294 r. w bitwie pod Żukowem (wg innej relacji pod Trojanowem ) zginął brat Władysława Łokietka - Kazimierz II łęczycki . Działo się to podczas pościgu za oddziałem litewskim księcia Witenesa uchodzącym z łupami po napadzie na Łęczycę , dokonanym 4 czerwca 1294 r.[2]

20 maja 1350 r. pod Żukowem wojska polskie pod wodzą króla Kazimierza Wielkiego rozbiły wojska litewskie dowodzone przez księcia Kiejstuta . Wojska litewskie najechały Mazowsze pustosząc okolice. Siły polskie były znacznie silniejsze, więc Litwini nie mieli szans. Część najeźdźców zginęła w walce, a część zepchnięta na brzeg Bzury, utonęła w jej nurtach w czasie próby ucieczki[3].

W XVI w. wieś należała do rodziny Gawłowskich, szlachty z sąsiedniego Gawłowa [4]. Pod koniec XVII w. Żuków posiadał Adam Franciszek Lasocki. Oddał on dobra synowi Antoniemu. W XVIII w. była w Żukowie siedziba wicestarosty grodu sochaczewskiego, byłego targowiczanina, prezesa sądu Apelacyjnego w Księstwie Warszawskim, senatora i kasztelana Królestwa Polskiego, Jerzego Bończy Skarżyńskiego. Folwarkiem w Żukowie na przełomie XIX i XX w. gospodarowali Chylewscy. Na początku XX w. stanowił własność Bolechowskich. Majątek posiadał Bolesław, syn Feliksa. Ożeniony był ze Stefanią Garbolewską herbu Sulima. W latach 1918-1945 Żuków stanowił własność Węgrzyckich[5].

Dwór został wzniesiony dla rodziny Chylewskich. W 1916 gruntownie został przebudowany. Po II wojnie światowej mieściła się w nim szkoła podstawowa. Obecnie jest własnością pana Głowacza. Wokół dworu znajdował się park zaprojektowany przez Waleriana Kronerberga ok. 1900 r. Przetrwał w stanie szczątkowym.

Niegdyś w skład dóbr Żuków wchodziły wsie Bibiampol , Helenka oraz Konary .

W 1827 r. było tu 21 domów i 278 mieszkańców, natomiast pod koniec XIX w. zanotowano 299 osób[6].

W 1921 r. Żuków znajdował się w granicach gminy Chodaków składał się z wsi Żukówka - z 31 domami i 195 mieszkańcami (101 mężczyzn i 94 kobiet), wszyscy narodowości polskiej oraz folwarku Żuków z 1 domem i 6 mieszkańcami (3 mężczyzn i 3 kobiety), wszyscy narodowości polskiej[7].

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego .

Wieś do połowy lat 90. XX w. należała do parafii rzymskokatolickiej w Sochaczewie pw. św. Wawrzyńca, a obecnie w Sochaczewie-Chodakowie pw. św. Józefa Robotnika.

Obecnie na terenie wsi znajduje się szkoła podstawowa, zbudowana w latach 60. XX w., piekarnia oraz kilka sklepów. Teren z charakteru rolniczego przekształca się powoli na działkowy.

29 marca 2007 r. w wyniku wyborów sołtysem na kolejną kadencję został Zbigniew Andrzej Siejka, natomiast do rady sołeckiej powołano Marię Łachecką, Henryka Berkowskiego oraz Franciszka Fiuta.

Po śmierci sołtysa Zbigniewa Siejki w styczniu 2009 r. nowym sołtysem wybrano Jadwigę Siejkę

22 maja 2009 roku Szkoła Podstawowa w Żukowie otrzymała imię polskiego króla - Kazimierza Wielkiego . Przy okazji miało też miejsce poświęcenie sztandaru szkoły. Wybór patrona nie był przypadkowy - związany był z bitwą jaką w Żukowie stoczył król w 1350 r.[8]

Przypisy

  1. mapa.szukacz.pl - Mapa Polski z planami miast
  2. Długosz Jan, Roczniki ... , ks. VII, s. 355 – 356
  3. Leszek Nawrocki, Kalendarium wydarzeń historycznych na ziemi sochaczewskiej, Sochaczew 2000, s. 7
  4. Lustracje Województwa Rawskiego 1564 i 1570, Warszawa 1959, s. 67
  5. Dwory powiatu sochaczewskiego 18-19 wieku
  6. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod redakcją Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego, Warszawa 1880-1904, tom 14, s. 842-3
  7. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, t. 1, M. St. Warszawa, województwo warszawskie, Warszawa 1925
  8. Sochaczew i okolice >>sochaczewianin.pl<<


Inne hasła zawierające informacje o "Żuków (powiat sochaczewski)":

Pęcice ...

Brno ...

Uznam ...

Wittenberga ...

1362 ...

Strzebielino ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Pec pod Sněžkou ...

Vrchlabí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żuków (powiat sochaczewski)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie