Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wybuchy bombowe w Dahab, 2006

Wybuchy bombowe w Dahab, 2006

Dahab

Co najmniej 23 osoby zginęły, a 62 zostały ranne w trzech zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek 24 kwietnia 2006 roku w południowosynajskim egipskim kurorcie Dahab . Wśród ofiar nie było Polaków. W atakach poniosło śmierć 20 Egipcjan i trzech obcokrajowców, w tym małe dziecko przybyłe z Niemiec oraz dwie inne osoby, prawdopodobnie przybyłe ze Szwajcarii i Rosji .

Wśród rannych było 42 Egipcjan i 20 obcokrajowców, w tym m.in. troje Duńczyków , troje Brytyjczyków , dwoje Niemców, dwóch Włochów , dwoje Francuzów , Południowy Koreańczyk , Libańczyk, Palestyńczyk , Amerykanin , Izraelczyk i Australijczyk .

Położony nad zatoką Akaba nad Morzem Czerwonym Dahab jest ulubionym miejscem amatorów nurkowania. Dwa z trzech zamachów bombowych przeprowadzonych w Dahab były dziełem terrorystów – samobójców. Trzy bomby, które wybuchły wieczorem w odstępie kilku minut ok. godziny 19:15, podłożone zostały w jego ruchliwych punktach - w restauracji "Nelson", w kawiarni "Aladdin" i w supermarkecie "Ghazala", na centralnym bazarze miejskim.

Terroryści uderzyli podczas świątecznego okresu wypoczynkowego - 23 kwietnia w Egipcie obchodzi się koptyjską Wielkanoc (Szam el-Nassim), a w dwa dni później na Synaju dzień wyzwolenia tego terytorium spod okupacji izraelskiej.

Natychmiast po wybuchach widać było dym i rozbiegających się chaotycznie ludzi. Na miejsce od razu udało się 20 karetek pogotowia. Mieszkańcy Dahabu mówili, że widzieli porozrzucane szczątki ludzkie po wybuchu w restauracji. Policja zatrzymywała i kontrolowała samochody i autobusy wyjeżdżające z kurortu.

Źródła

www.wojnazterroryzmem.yoyo.pl - artykuł

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wybuchy bombowe w Dahab, 2006":

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Dzień Zmarłych ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Linköping ...

Brno ...

Ratusz w Kownie ...

Iwan IV Groźny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wybuchy bombowe w Dahab, 2006":

Transport i łączność (plansza 18) ...

045. Bremerhaven (plansza 15) ...

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 26) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie