Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Günter Grass

Günter Grass

Günter Grass
Data i miejsce urodzenia16 października 1927, Gdańsk
Narodowośćniemiecka
Dziedzina sztukiliteratura
Ważne dzieła Blaszany bębenek

Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku ) – pisarz niemiecki, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu . W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska .

Spis treści

Biografia

Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku ( Freie Stadt Danzig ). Jego ojciec był kupcem niemieckim , matka natomiast Kaszubką .

Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela (wówczas Labesweg) w dzielnicy Wrzeszcz (wówczas Langfuhr ). W 1942 zgłosił się do służby w niemieckiej marynarce wojennej ( Kriegsmarine ), jednakże z powodu młodego wieku nie został przyjęty. W 1943 powołano go wraz z całym jego rocznikiem do paramilitarnej Służby Pracy Rzeszy (RAD). W 1944 został wcielony do Waffen-SS w dziesiątej dywizji pancernej "Frundsberg" ; został ranny. W 1954 ożenił się, a od 1960 zamieszkał w Berlinie . Günter Grass był działaczem SPD . W 1978 wziął rozwód i ponownie ożenił się w 1979.

Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: Blaszany bębenek , Kot i mysz, Psie lata, z których pierwsze jest najbardziej znane. Blaszany bębenek to groteskowo-naturalistyczna powieść, której adaptację filmową w 1979 stworzył Volker Schlöndorff . Cała trylogia gdańska traktuje o rozwoju faszyzmu i epizodach wojennych oraz umiejscowione są w Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym, "małej ojczyźnie" Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat.

Ciekawą "powieścią z kluczem" jest powieść Güntera Grassa z 1979 Das Treffen in Telgte ( Spotkanie w Telgte , 1992). Utwór opisuje fikcyjne spotkanie niemieckich poetów i pisarzy w 1647 (m.in. śląscy artyści-politycy jak Andreas Gryphius , Daniel Czepko von Reigersfeld , Angelus Silesius ) mające na celu porozumienie artystów , często będących ideologami zwalczających się katolików i protestantów i zakończenie wojny trzydziestoletniej . Naprawdę książka poświęcona jest ważnej dla twórczości autora Grupie 47 .

Günter Grass był wielokrotnie nagradzany, ale najważniejszym wyróżnieniem stała się Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana w 1999. Jego ostatnim dotychczas wydanym dziełem jest powieść "Skrzynka", napisana w 2009. Kilka lat temu niemiecki pisarz ujawnił tajemnicę swojej służby w SS. Teraz zastanawia się, czy potrafił być dobrym ojcem. Książka napisana jest w formie dialogu jego licznych dzieci z różnych związków, które snują rodzinną sagę. W tle – jak zwykle u tego autora – dzieje się wielka historia.

Kontrowersje wokół służby w Waffen-SS

Gdański dom Güntera Grassa (Labesweg 13) obecnie ul. Joachima Lelewela 13. Stan w 2009

W sierpniu 2006 Grass udzielił zaskakującego wywiadu niemieckiemu dziennikowi " Frankfurter Allgemeine Zeitung " (z 12 sierpnia 2006), w którym wyznał, że samo pójście do wojska nie było przymusowe (chociaż nie był ochotnikiem Waffen-SS jako takim).

Grass powiedział, że był ochotnikiem sił zbrojnych, by wyzwolić się spod wpływu rodziców, który mu, jako nastolatkowi, przeszkadzał.

W połowie sierpnia 2006 (choć zaplanowano tę publikację na 1 września) ukazał się tom wspomnień autora pt. Przy obieraniu cebuli (Beim Häuten der Zwiebel), zawierający nieznane szczegóły jego biografii. " Gazeta Wyborcza " dodaje:

Grass podkreśla, że do uznanych przez Trybunał Norymberski za organizację zbrodniczą oddziałów trafił nie z własnej woli. [1]

Lech Wałęsa oświadczył[2], że Grass powinien zrezygnować z tytułu honorowego obywatela Gdańska, ponieważ jego zdaniem służba w formacjach Waffen SS wyklucza prawo do posiadania takiego tytułu. Potem były lider Solidarności wycofał się częściowo z tej wypowiedzi twierdząc, że został źle zrozumiany: "Powiedziałem, tylko że na jego [Grassa] miejscu zrezygnowałbym z tytułu"[3].

Jacek Kurski na konferencji prasowej 14 sierpnia 2006 zaapelował do Grassa, aby pisarz zrzekł się obywatelstwa i dodał, że jeśli Grass sam tego nie zrobi, to radni PiS w Gdańsku zgłoszą odpowiedni wniosek w tej sprawie[4].

W obronie pisarza wypowiedział się 14 sierpnia 2006 arcybiskup Michalik [5]:

Oto noblista niemiecki Günter Grass przyznał się, że zgłosił się sam do SS, formacji najbardziej nazistowskiej. Dzisiaj jest starym człowiekiem, a jednak chce się oczyścić. Myślę, że większym jest człowiekiem dzisiaj, przyznając się do tego i przepraszając innych, większym jest autorytetem i pisarzem, niż wtedy, gdy zdobywał Nobla.

17 sierpnia Wałęsa 2006 zadeklarował chęć rozmowy z Grassem[6]:

Rzeczywiście szkoda człowieka, nie wolno karać za dobre uczynki. On zrobił dobry uczynek, tylko trochę późno. Nikt nie ma odpowiedzi, co zrobić w takiej sytuacji, jeśli ktoś się nawraca, jak go prowadzić, żeby on nie miał na tym nawróceniu problemów.

Tego samego dnia pisarz zadeklarował, że nie zrzeknie się obywatelstwa Gdańska[7]. Dzień później Wałęsa zapowiedział, że sam zrezygnuje z honorowego obywatelstwa miasta jeśli Grass nie wyjaśni gdańszczanom okoliczności swojej służby w Waffen SS[8]. Jednak po lekturze listu wystosowanego przez pisarza do prezydenta Gdańska (22 sierpnia 2006), Wałęsa wyraził zrozumienie dla motywów jego działania, i zadeklarował:

Zrozumiałem, że Grass nie grał swoją służbą w SS po to, by sprzedać więcej swoich książek. Mam satysfakcję, bo to była jego spowiedź. Ten pan dał dobry przykład innym[9].

Twórczość

Tadeusz Różewicz i Günter Grass, 2006
  • Zalety przepiórek (oryg. 1956) – tom wierszy
  • Trylogia gdańska (Danziger Trilogie) – powieści:
    • Blaszany bębenek 1983 (oryg. Die Blechtrommel, 1959)
    • Kot i mysz 1963 (oryg. Katz und Maus, 1961)
    • Psie lata 1990 (oryg. Hundejahre, 1963)
  • Plebejska próba powstania (oryg. 1966) – sztuka
  • Miejscowe znieczulenie 1997 (oryg. 1969)
  • Z dziennika ślimaka 1991 (oryg. Aus dem Tagebuch – einer Schnecke 1971) – esej-reportaż
  • Turbot 1995 (oryg. Der Butt 1977) – powieść
  • Spotkanie w Telgte 1992 (oryg. Das Treffen in Telgte 1979) – powieść
  • Szczurzyca 1993 (oryg. Die Rattin 1986) – powieść
  • Wróżby kumaka 1992 (oryg. Unkenrufe 1992) – powieść
  • Moje stulecie (oryg. Mein Jahrhundert, 1999) – zbiór opowiadań
  • Idąc rakiem (oryg. Im Krebsgang, 2002) – powieść
  • Ostatnie tańce (2005; oryg. Letzte Tänze, 2003)
  • Przy obieraniu cebuli (2006)
  • Skrzynka (2009)

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Günter Grass":

Pstrąg tęczowy ...

1937 ...

U-Boot ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny Andrzejewski 1950artykułliteratura powszechnaliteratura polska 1959 w literaturze W labiryncie – Alain Robbe-Grillet Blaszany bębenek – Günter Grass Nie warto być małym – Ferdynand Goetel Ballada o chorym księżycu – ...

1999 Veltman z chemii - Ahmed H. Zewail z medycyny - Günter Blobel z literatury - Günter Grass nagroda pokojowa - organizacja Lekarze bez Granic z ekonomii - Robert Mundell ...

Olsztyn ...

Armia Austro-Węgier ...

1944 ...

1992 Jehowy . 3 - 4 grudnia – na promocję swojej książki "Wróżby kumaka" przybył pisarz niemiecki, Günter Grass . 5 grudnia – pierwsza prywatna polska stacja telewizyjna, Polsat , rozpoczęła nadawanie. 18 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Günter Grass":

Ptaki 2 (plansza 5) ...

Na wsi (plansza 6) ...

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie