Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Witalij Ginzburg

Witalij Ginzburg

Witalij Ginzburg

Witalij Ginzburg
Urodzony 4 października 1916 roku
Moskwa
Zmarł 8 listopada 2009 roku
Moskwa
Znany z Teorii nadprzewodnictwa Ginzburga-Landaua
Wyznaniebrak

Witalij Łazarewicz Ginzburg ( ros. Виталий Лазаревич Гинзбург, 4 października 1916 w Moskwie - 8 listopada 2009 tamże) – rosyjski fizyk teoretyk i astrofizyk , laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2003 roku[1].

Spis treści

Biografia

Urodził się w rodzinie pochodzenia żydowskiego . Jego ojciec, Łazar Jefimowicz Ginzburg ( 1863 - 1942 ), był inżynierem, absolwentem Uniwersytetu Technicznego w Rydze . Jego matka, Augusta Beniaminowna Ginzburg (z domu Wildauer) ( 1882 - 1920 ), była lekarzem, pochodziła z Jełgawy w guberni kurlandzkiej .

W 1938 roku ukończył fizykę na Uniwersytecie Moskiewskim , a w 1940 roku obronił doktorat , w 1942 roku uzyskał habilitację . Od 1942 roku pracował na wydziale teoretycznym Instytutu Fizyki Radzieckiej , a następnie Rosyjskiej Akademii Nauk . Na stanowisku jego dyrektora zastąpił Igora Tamma . W 1966 roku uzyskał tytuł akademika . Zmarł 8 listopada 2009 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.

Osiągnięcia

Do jego największych osiągnięć należy opracowanie w 1950 roku teorii nadprzewodnictwa wspólnie z Lwem Landauem . Za pionierski wkład w rozwój teorii nadprzewodnictwa i nadciekłości został uhonorowany Nagrodą Nobla, wspólnie z Anthony Leggettem i Aleksym Abrikosowem .

W 1984 uzyskał Medal im. Mariana Smoluchowskiego , a w 1995 został wyróżniony Złotym Medalem im. Łomonosowa.

Został odznaczony m.in. Orderem Zasług dla Ojczyzny I i III klasy, Orderem Lenina , dwukrotnie Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy oraz dwukrotnie Orderem "Znak Honoru" . Laureat Nagrody Stalinowskiej (1953) i Nagrody Leninowskiej (1966).

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Witalij Ginzburg":

Aforyzm ...

1983 ...

1937 ...

Baku ...

Dniepropetrowsk ...

Rząd Autonomicznej Republiki Krymu ...

Premierzy Ukrainy ...

Władywostok ...

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR ...

1992 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Witalij Ginzburg":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie