Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sejny

Sejny

Sejny
Panorama miasta
Herb
Flaga
Herb Sejn Flaga Sejn
Województwo podlaskie
Powiat sejneński
Gmina
• rodzaj
Sejny
miejska
Burmistrz Jan Stanisław Kap
Powierzchnia 4,49 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

5 872
1 307,78 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 87
Kod pocztowy 16-500
Tablice rejestracyjne BSE
Położenie na mapie Polski

Sejny
54°07'N 23°22'E / 54.117, 23.367 Na mapach: 54°07'N 23°22'E / 54.117, 23.367
TERC
( TERYT )
3202609011
SIMC 2009011
Miasta partnerskie Onikszty
Urząd miejski
ul. Piłsudskiego 25
16-500 Sejny
Strona internetowa miasta

Sejny ( lit. Seinai) to miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa podlaskiego , w powiecie sejneńskim . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa suwalskiego . Położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim , nad Marychą (lewy dopływ Czarnej Hańczy ).

Spis treści

Nazwa miasta

Według tradycji początki Sejn sięgają XV wieku. Po pierwszej wojnie polsko-krzyżackiej trzej starsi rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły otrzymali tereny, gdzie założyli osadę, która z litewskiego Seinai oznacza "starców", co wiąże się z podeszłym wiekiem legendarnych założycieli osady. Jerzy Grodziński w 1593 roku założył nad rzeką Sejna miasteczko Juriewo. Nazwa jednak się nie przyjęła - miasteczko nazwano Sejny od nazwy przepływającej przez nie rzeki. Słowo "seina" w języku jaćwieskim oznaczało również trawy, które w tamtym okresie bujnie porastały brzegi i zakola rzeki. Z języka jaćwieskiego wywodzi się więcej nazw (jezior, miejscowości, itd.) na tych pojaćwieskich rubieżach.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002[1] Sejny zajmują obszar 4,49 km², w tym:

  • użytki rolne: 65%
  • użytki leśne: 2%

Miasto stanowi 0,52% powierzchni powiatu.


Kultura

Sejny są miastem bardzo rozwiniętym pod względem kultury. Co roku odbywa się tu wiele międzynarodowych festiwali - Międzynarodowy koncert organowy młodych , ,, Baltic Satelid. Ponadto działa tu też Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów, który z wielką pasją przekazuje młodym pokoleniom - i nie tylko - historię, kulturę, tradycje i wielonarodowość tego niesamowitego miejsca.

Warunki naturalne

Klimat umiarkowany ciepły, przechodzący w kontynentalny. Stosunkowo ciepły,zimy są mroźne,a lata bardzo gorące i słoneczne–jedne z najbardziej słonecznych w Polsce ,dlatego iż przeważa tu klimat kontynentalny znad Rosji.[]

Demografia

Według danych z 30 czerwca 2008[2] miasto liczyło 5 872 mieszkańców.

Dane z 30 czerwca 2008 [2]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
jednostkaosób %osób %osób %
populacja5 8721003 07352,332 79947,67
powierzchnia4,49 km²
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1 307,78684,41623,39

Ok. 30% populacji stanowią Litwini.[3]

Według danych z roku 2002[1] średni dochód na mieszkańca wynosił 1432,26 zł.

Gospodarka

W Sejnach rozwija się przemysł spożywczy. Największym zakładem tej branży jest mleczarnia Sejnmlek z zakładem serowarskim i proszkownią. Ponadto mieści się tu gorzelnia i zakłady drzewne.


Wielonarodowości i wielokulturowości

Sejny to miasto, które przez wieki zamieszkiwali nie tylko Polacy. Gdy zostało założone, dla rozpowszechnienia handlu i przemysłu sprowadzono Żydów, którzy doskonale wypełnili swoje główne zadanie i którzy Sejny zasiedlali do II wojny światowej. Oczywiście mieszkali i nadal mieszkają tu Litwini. Warto jeszcze wspomnieć, że gościli tu również Rosjanie, Niemcy, Białorusini oraz wiele innych. Każda z podanych narodowości ma własną kulturę - inne od siebie obyczaje i tradcje - i wypełnając ją w tym cudownym mieście na Suwalszczyźnie - przyczyniła się do stworzenia niesamowitej atmosfery w Sejnach, uroku i tłumów turystów. W dawnych czasach właśnie z tego miasto to było najbardziej znane.

Litwini

W Sejnach działa Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Litewskim Językiem Nauczania "Žiburys" (pol. Światełko), która prowadzi także przedszkole. Mieści się tu także Konsulat Republiki Litewskiej .

Komunikacja

Miasto położone jest przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego w Ogrodnikach . Ma dobre połączenie drogowe z Augustowem i Suwałkami . Komunikację autobusową zapewnia przedsiębiorstwo PKS Suwałki. Sejny posiadają bezpośrednie połączenia z Suwałkami, Białymstokiem, Warszawą, Łomżą, Augustowem i Puńskiem. Miasto to jest bowiem bogate w komunikację, dzięki której turyści - oglądający tutejsze zabytki - mogą swobodnie się poruszać.

Granica

Niedaleko Sejn znajduje się przejście graniczne z Litwą. Bardzo dużo jest tu przyjezdnych zza wschodniej granicy. Dlatego jest też duży współczynnik przemytu alkoholu i papierosów z Rosji przemycanych przez Litwę do Polski.

Historia

Kościół NMP i klasztor Dominikański . W głębi kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (dawny zbór ewangelicki)

Turystyka

Zabytki

Kaplica św. Agaty
Biała synagoga
  • Kaplica św. Agaty - kaplica postawiona na placu św. Agaty, przed bazyliką. Kapliczka zbudowana została w około 1789 roku, z fundacji parafian, a na jej postawienie wpływ miały liczne pożary nawiedzające miasto. W kaplicy znajduje się obraz św. Agaty, z połowy XVIII wieku . Na sklepieniu kaplicy fresk wyobraża "Kuszenie Chrystusa", wykonany w latach 50. XX wieku przez Stanisława Kaźmierczyka. Na szczycie kaplicy, na dachu stoi figura św. Agaty , wykonana w drewnie lipowym w 1828 roku. Kute ogrodzenie budowli wykonane zostało w roku 1904 przez miejscowych rzemieślników.
  • klasztor Dominikanów z XVII wiek
  • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
  • poewangelicki Kościół św. Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XIX wieku
  • figura Matki Bożej Sejneńskiej – słynie wieloma cudami i łaskami. Sprowadzona do Sejn w 1602 roku, a jej koronacja odbyła się 7 września 1975 roku.
  • ratusz miejski z 1846 roku
  • Biała Synagoga z lat 1860-70
  • Stara Synagoga
  • Synagoga w Sejnach
  • pomnik wdzięczności
  • pomnik powstania sejneńskiego
  • pomnik Antanasa Baranauskasa
  • pomnik Wdzięczności poległym w walce
  • układ urbanistyczny miasta
  • kamienice w centrum miasta

Poza tym w Sejnach znajduje się Muzeum Ziemi Sejneńskiej w którym można oglądać zbiory archeologiczne, numizmatyczne, dominikanów i biskupów w Sejnach.

Kościoły i związki wyznaniowe

Katolicyzm

Kościół rzymskokatolicki

Inne

Sejny w mediach i utworach

  • Do Sejn - utwór Lonstara z płyty Co to jest to country

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset ( pol. ). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  2. 2,0 2,1 Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.) . Warszawa: Główny Urząd Statystyczny , 2008. ISSN 1734-6118 .  ( pol. )
  3. Grzegorz Rąkowski: Polska egzotyczna: przewodnik, Część 1 - Google Książki, (dostęp 22.10.2009) . Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2005, s. 64. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Sejny":

Workuta Kapuściński, Ryszard: Imperium, Czytelnik Warszawa 2008Kuklewicz, Barbara Anna: Workuta - Golgota Syberii, Sejny 2008Obertyńska, Beata: W domu niewoli, Czytelnik Warszawa 2005, Smalewski, Jan Stanisław: ...

Bukowina (kraina historyczna) Bukowina. Blaski i cienie "Europy w miniaturze", Warszawa 1995Bukowina. Po stronie dialogu, Sejny 1998Wojciech Jankowski Ukraińcy, Rumuni i Polacy bukowińscy wobec kwestii przynależności Bukowiny ...

Granice Polski z Litwą biegnie na północ od Czarnej Hańczy, na wschód od miejscowości Sejny, na północny wschód od Suwałk do okolic Wiżajn.Z Rosją granica przebiega ...

Województwo warmińsko-mazurskie ...

Staroobrzędowcy ...

Tur ...

Jaćwingowie ...

YIVO ...

Zaćmienie Słońca ...

Województwo podlaskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sejny":

Położenie i podział administracyjny Polski (plansza 11) rzeki. Z Litwą biegnie na północ od Czarnej Hańczy, na wschód od miejscowości Sejny, na północny wschód od Suwałk do okolic Wiżajn. Z Rosją granica przebiega ...

209. Struktura narodowościowa Polski. Grupy etniczne i mniejszości narodowe (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie