Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Tajmen

Tajmen

Tajmen, tajmień (Hucho taimen) – słodkowodna ryba , największa i najstarsza z rodziny łososiowatych (Salmonidae), czasami klasyfikowana pod nazwą Hucho hucho taimen, jako podgatunek głowacicy . Wysoko ceniona w wędkarstwie sportowym.

Spis treści

Występowanie

Występuje w dorzeczu górnej Wołgi , Uralu i Peczory . Licznie pojawia się także w rzekach Syberii oraz w rzece i dorzeczu Amuru .

Opis

Od głowacicy różni się liczbą wyrostków skrzelowych na pierwszym łuku skrzelowym (głowacica ma 16, a tajmień 11 bądź 12), osiąga również większe rozmiary (może dorastać do 2 metrów i ważyć 100 kg[2]). Samce przed tarłem stają się bardziej jaskrawe, a dolna część płetwy grzbietowej i płetwa odbytowa stają się pomarańczowo czerwone.

Ochrona

Na podstawie badań populacji w Ussuri (2002, 2003) w Chinach uznana za gatunek zagrożony[]. Gatunek zagrożony na całym terytorium swojego występowania ze względu na smaczne mięso i tradycję połowów.

Tajmień czy tajmen ?

W języku polskim Hucho taimen spotykana jest pod dwiema nazwami – tajmień i tajmen. Tajmen jest odzwierciedleniem łacińskiej nazwy, a dokładniej epitetu gatunkowego taimen, w kręgach zoologów i językoznawców uważanym za właściwą nazwę zwyczajową[3][4]. Natomiast w powszechnym użyciu, również w literaturze – zarówno wędkarskiej, popularnonaukowej jak i specjalistycznej – stosowana jest nazwa tajmień wywodząca się z jęz. rosyjskiego (таймень).

Przypisy

  1. Hucho taimen w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Hucho taimen. ( ang. ) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 12 września 2009]
  3. Słownik wyrazów obcych PWN
  4. Poradnia językowa

Bibliografia

  1. Artykuł "Głowacica" dr hab. Romana Kujawy


Inne hasła zawierające informacje o "Tajmen":

Tajmen Tajmen Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada promieniopłetwe Rząd łososiokształtne Rodzina łososiowate Rodzaj Hucho Gatunek Tajmen Nazwa systematyczna Hucho taimen( Pallas , 1773)Tajmen, tajmień (Hucho taimen) – słodkowodna ryba , największa i ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tajmen":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie