Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Starożytny Bliski Wschód

Starożytny Bliski Wschód

Starożytny Bliski Wschód - zespół cywilizacji starożytnych , skupionych przede wszystkim wokół obszaru Mezopotamii i często (choć mylnie) do niego ograniczany; zakres procesów historycznych na terenie Bliskiego Wschodu w przedziale czasowym od prahistorii do nastania wpływów cywilizacji antycznej . Terytorium to uznawane jest często za kolebkę ludzkiej cywilizacji.

Terytorium Starożytnego Bliskiego Wschodu obejmuje starożytny Egipt , obszary wzdłuż Morza Śródziemnego aż do Morza Czarnego wraz z Syrią i Palestyną , tereny nad Zatoką Perską : Mezopotamię północną ( Asyrię ) i południową ( Babilonię ) oraz ziemie aż do Kaukazu i Indusu . Część historyków do Starożytnego Bliskiego Wschodu zalicza także kultury: minojską i mykeńską , czyli dzieje Grecji do najazdu Ludów Morza .

Pierwszą znaną cywilizację Starożytnego Bliskiego Wschodu, będącą równocześnie najstarszą cywilizacją świata, stworzyli Sumerowie na terenie Mezopotamii. W kolejnych wiekach nastąpił rozwój pierwszych państw terytorialnych Imperium Akadyjskiego i Egiptu. W 2 tysiącleciu przed Chrystusem powstały kolejne semickie państwa: Babilonia i Asyria, które przetrwały w swojej historii okres stary, średni i nowy. Ok. połowy 2 tysiąclecia rozwinęły się państwa indoeuropejskich Hetytów i Hurytów . Kres Starożytnego Bliskiego Wschodu w pierwszym tysiącleciu przed Chrystusem wyznaczały kolejno: upadek Asyrii pod wpływem Babilonii i Medii , upadek Medii, Babilonii i Egiptu pod wpływem Persji oraz podbój Persji przez Aleksandra Wielkiego .

Pojęcie "Starożytny Bliski Wschód" jest tworem historiograficznym , a więc stworzonym na użytek nauki historycznej oraz dydaktyki historii i nie było znane współczesnym ludziom.


Inne hasła zawierające informacje o "Starożytny Bliski Wschód":

Pęcice ...

Wag ...

Adwentyzm ...

Wittenberga ...

Poniemoń (dzielnica Kowna) ...

Franciszek Clet ...

Adam Naruszewicz ...

Czarna Kopa (Karkonosze) ...

Archeologia ...

Wyprawy krzyżowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Starożytny Bliski Wschód":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 9) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie