Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sperma

Sperma

Ludzka sperma
Plemnik – kluczowy element spermy, podczas wnikania w komórkę jajową
Plemniki

Sperma, nasienie – płynna wydzielina, na którą składają się produkty jąder , pęcherzyków nasiennych , najądrzy , gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołu krokowego . Jest wyrzucana poprzez cewkę moczową podczas ejakulacji . Ma barwę bliską kolorowi mleka . Normalny ejakulat ma odczyn słabo zasadowy ( pH 7,2), umożliwia to ruchliwość plemnikom , które w środowisku kwaśnym byłyby nieruchliwe. Skład chemiczny spermy zależy w pewnym stopniu od odżywiania.

W spermie znajdują się gamety męskieplemniki , które wprowadzone do pochwy podczas stosunku płciowego mogą doprowadzić do zapłodnienia .

Dzięki zdolności do aktywnego ruchu plemniki dążą do jajowodu i tam łączą się z komórką jajową . Tylko jeden plemnik może to uczynić, gdyż komórka jajowa po wniknięciu do niej plemnika wytwarza osłonkę zapobiegającą polispermii . Jedna porcja spermy u człowieka, zawiera normalnie od 4 do 6 ml . W jednej porcji spermy może znajdować się do 500 milionów plemników.

W skład spermy wchodzą takie związki jak: putrescyna , spermina , spermidyna i kadaweryna (odpowiedzialne za zapach i smak spermy), witamina C , prostaglandyny , lipidy , aminokwasy , enzymy , hormony steroidowe , witamina B12 , fruktoza , cholesterol , mocznik , cynk , wapń , magnez , selen .

Spis treści

Banki spermy

Oddawanie i przechowywanie nasienia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaawansowane metody jego konserwacji. Zastosowano pierwotnie zamrażanie próbki. Pierwsze eksperymenty w tej dziedzinie przeprowadzono na przełomie lat 40. i 50. XX wieku . Od początku problemem było przywrócenie plemnikom ich właściwości po rozmrożeniu. Ruchliwość odzyskiwało zaledwie 0,1% komórek – za mało, by doszło do zapłodnienia.

Dopiero zastosowanie glicerolu (gęstego alkoholu używanego przy produkcji mydeł) spowodowało, że nasienie nadawało się do wykorzystania nawet po dłuższym okresie przechowywania. Współcześnie przy kriokonserwacji używa się związku zwanego GEYC. Oprócz glicerolu w jego skład wchodzi kwas cytrynowy i żółtko z kurzego jaja. Dzięki tym prostym i tanim substancjom proces mrożenia przeżywa 30-60% plemników , nawet po kilkunastu latach przechowywania.

Pierwszy bank spermy założono w 1973 roku we francuskim szpitalu Le Kremlin-Bicetre. To właśnie we Francji takie techniki leczenia niepłodności były stosowane najwcześniej. W 1981 powstała tu Federacja Centrów Badań i Konserwacji Ludzkiego Nasienia, która pod koniec lat 80. zrzeszała ponad 20 klinik. Do dziś dzięki wysiłkom organizacji urodziło się ponad 30 tysięcy dzieci. Francja wciąż jest w światowej czołówce.

Nasienie w kosmetyce

Stosowanie męskiego nasienia jako naturalnego kremu na twarz polecała m.in. redaktor naczelna Cosmopolitan , Helen Gurley Brown[1][2][3]. Byczą spermę w zakładach kosmetycznych Wielkiej Brytanii stosuje się jako odżywkę, dającą połysk włosom. Porcja kosztuje 55 funtów[4].

Przypisy

  1. Lisa Jean: Sperm Counts: Overcome by Man's Most Precious Fluid. New York University Press, 2007-09-15, s. 84. . 
  2. Is Rubbing Cum All Over Your Face The Secret To Eternal Youth? . [dostęp 2008-02-18].
  3. Cum Vs. Moisturizer: Vice Settles the Score! . [dostęp 2008-02-18].
  4. Brytyjki chcą być piękne... za wszelką cenę Magdalena Gignal, na podstawie "Daily Mail" w GW z 2008-10-13

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Sperma":

Fruktoza ...

Antykoncepcja ...

Oksytocyna ...

Płodność ...

Zespół Downa ...

Kaszalot ...

Genom ...

Plemnik ...

Pszczoła miodna ...

Rak szlachetny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sperma":

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 27) ...

Układ moczowy (plansza 8) ...

44. Wybrane choroby cywilizacyjne i epidemie (plansza 12) niezakażonej, np. używanie tej samej igły, niewysterylizowanych narzędzi dentystycznych itp. kontakt seksualny (Sperma, śluz szyjkowy), dotyczy także kontaktów oralnych przeniesienie z matki na dziecko ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie