Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Roman Cieślewicz

Roman Cieślewicz

Roman Cieślewicz (ur. 13 stycznia 1930 roku we Lwowie , zm. 21 stycznia 1996 w Paryżu ), polski artysta grafik, czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu .

Uczeń szkoły im. M. Konopnickiej przy ul. Zielonej 10 we Lwowie. Jako 14-15 letni chłopiec śpiewał solo w kościele pw. św. Wincentego a Paulo przy ul. Snopkowskiej. W latach 1943 - 1946 uczęszczał do Szkoły Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Po wojnie uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, które ukończył w 1949, następnie studiował na wydziale plakatu krakowskiej ASP . Po dyplomie ( 1955 ) przeniósł się do Warszawy. W latach 1959-62 był dyrektorem artystycznym miesięcznika " Ty i Ja ". Od 1963 za granicą: w RFN , Włoszech , Francji . Od 1971 posiadał obywatelstwo francuskie.

Był szefem artystycznym tygodnika Elle, współpracował z magazynem Vogue i założoną przez Rolanda Topora grupą Panique. Na początku lat 80. zaprojektował dekorację gmachu francuskiego parlamentu dla uczczenia Rewolucji Francuskiej oraz udekorował paryski ratusz z okazji 100. rocznicy urodzin de Gaulle'a . Po śmierci żony ( Alina Szapocznikow , współczesna rzeźbiarka, zm. w 1973 ) odniósł największe sukcesy - projekty katalogów i plakaty do prestiżowych wystaw w Centrum Pompidou (m.in. Paryż-Berlin, Paryż-Moskwa). W 1994 po raz ostatni przyjechał do kraju z okazji wystawy jego twórczości w warszawskiej Zachęcie .
Miał ponad sto wystaw indywidualnych grafiki , fotomontażu , plakatu , fotografii . Brał udział w wielu prezentacjach sztuki plakatu na całym świecie.

Muzea, w których eksponowane są jego plakaty

Zdobył wiele prestiżowych nagród.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Roman Cieślewicz":

Mieszko II Lambert ...

Brno ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

1977 ...

1908 ...

Jezioro karowe ...

Duma ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Roman Cieślewicz":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 15) ...

Z wizytą w Szczebrzeszynie (plansza 5) ...

Twierdzenie Pitagorasa (plansza 1) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie