Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Generator synchroniczny

Generator synchroniczny

Generator synchroniczny - wielofazowa prądnica prądu zmiennego , w której pole magnetyczne indukuje w uzwojeniu stojana (najczęściej trójfazowym) zwanym twornikiem , zmienne napięcie elektryczne. Pole magnetyczne wytwarzane jest przez uzwojenie wzbudzenia zamontowane na wirniku zwanym magneśnicą i zasilane jest prądem stałym .

W konstrukcji gdzie uzwojenie wzbudzenia zamontowane jest w stojanie, wirnik jest twornikiem a stojan - magneśnicą. Energia mechaniczna dostarczana do wirnika odbierana jest z uzwojeń stojana w postaci energii elektrycznej . Generator synchroniczny jest maszyną odwracalną i może pracować także jako silnik . W niektórych rozwiązaniach maszyn synchronicznych, szczególnie małej mocy , zamiast uzwojenia wzbudzenia stosuje się magnesy trwałe.

Zasilanie uzwojenia wzbudzenia prądem stałym (lub zastosowanie magnesów trwałych) powoduje, że pole magnetyczne wytworzone przez to uzwojenie jest nieruchome w stosunku do wirnika i obraca się synchronicznie razem z wirnikiem (stąd nazwa generator synchroniczny). W maszynach takich nie występuje zjawisko poślizgu i nie ma potrzeby blachowania wirnika, ponieważ w czasie normalnej pracy nie płyną w nim prądy przemienne . Generatory synchroniczne dużej mocy (od kilkunastu do kilkuset MW ) są podstawowymi jednostkami, w oparciu o które zbudowany jest Krajowy System Elektroenergetyczny . Zasilanie uzwojenia wzbudzenia z niezależnego źródła prądu stałego tzw. wzbudnicy daje możliwość łatwej regulacji prądu magnesującego i kompensacji mocy biernej w systemie, przez co generatory synchroniczne umożliwiają stabilną współpracą z odbiornikami indukcyjnymi ( transformatorami ) i w konsekwencji zapewniają stabilne napięcie sieciowe u odbiorców końcowych zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Generator synchroniczny":

Sztuczny satelita ...

Friedrich Hayek ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Postmodernizm (filozofia) ...

Elektrownia cieplna składają się: urządzenia podstawowe ( kocioł parowy , silnik Diesla ), turbina spalinowa , turbina parowa , Generator synchroniczny , skraplacz , pompa wody zasilającej, transformator oraz urządzenia pomocnicze pracujące na ...

Fizyka komputerowa ...

Kontener (transport) ...

Laser ...

134340 Pluton ...

Tryton (księżyc) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Generator synchroniczny":

Programowanie - język C- C++ - budowa programu (plansza 19) ...

Algorytmy genetyczne (plansza 25) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie