Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Portal:Święci

Portal:Święci

: P:S

Portal  Dla autorów   Pomoc

Święci Kościoła katolickiego,



w polskojęzycznej Wikipedii


Portal poświęcony Świętym, Błogosławionym i Sługom Bożym Kościoła Rzymskokatolickiego , umożliwi lepsze poznanie wszystkich tych, będących patronami, pośrednikami i orędownikami u Boga , a których cnoty są przykładem do naśladowania dla katolików ich kultywujących .

„Męczennicy, a wraz z nimi wszyscy święci Kościoła, dzięki wymownemu i porywającemu przykładowi ich życia, do głębi przemienionego blaskiem prawdy moralnej, rzucają jasny promień światła na każdą epokę dziejów, budząc zmysł moralny” Jan Paweł II encyklika Veritatis splendor (n. 93)[1].

Kościół katolicki nie zna imion wszystkich świętych w pierwszym znaczeniu, a nieznani wspominani są w uroczystość Wszystkich Świętych .


Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Artykuły miesiąca


Święty Karol Boromeusz (ur. 2 października 1538 , zm. 3 listopada 1584 ) - włoski kardynał, arcybiskup Mediolanu , święty Kościoła katolickiego.

Karol Boromeusz urodził się na zamku w Aronie . Był synem Gilberta i Małgorzaty Medici (siostry papieża Piusa IV ). W wieku siedmiu lat został przeznaczony do stanu duchownego, otrzymał suknię klerycką od biskupa Lodi, kardynała Simonetta. Dwa lata później zmarła jego matka. On sam początkowo uczył się w rodzinnym zamku, następnie od 1552 studiował w Pawii prawo kanoniczne i cywilne uwieńczone w 1559 r. doktoratem obojga praw . W wolnych chwilach polował, grał w szachy . Umiał grać na wiolonczeli, znał się na sztuce.

W 1559 r. papież Pius IV wezwał go razem z bratem Fryderykiem do Rzymu . Mianował Karola protonotariuszem apostolskim i referendarzem w sygnaturze. W 1560 otrzymał godność kardynała oraz został mianowany administratorem archidiecezji mediolańskiej z obowiązkiem pozostawania w Rzymie. Później otrzymał jeszcze godności: kardynała-protektora Portugalii , Niderlandów (obecnie Belgii i Holandii ) i katolików szwajcarskich , archiprezbitera bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie ( Santa Maria Maggiore ) oraz opiekuna wielu zakonów. Godności te wiązały się ze znacznymi dochodami (ok. 48 000 skudów ), które Karol przeznaczał na cele dobroczynne.

W 1563 r. otrzymał święcenia kapłańskie oraz sakrę biskupią, a w 1565 [2] został mianowany arcybiskupem Mediolanu. Miał wielki wkład w pracach ostatniej fazy soboru trydenckiego i dokładał starań, by jego postanowienia były realizowane w jego archidiecezji. Był członkiem Kongregacji Soboru, nadzorującej wprowadzanie reform po Soborze Trydenckim, od jej powołania do końca swojego życia. W Kurii Rzymskiej był drugą po papieżu osobą, nazywano go "okiem papieża".Po śmierci wuja ( 1567 ) musiał opuścić Rzym.

Przeprowadził 13 synodów diecezjalnych i 5 prowincjalnych, by wprowadzić uchwały i reformy Soboru Trydenckiego. W 1582 przeprowadzano reformę mszału i brewiarza , postarał się aby w jego diecezji zachować od dawna stosowany ryt ambrozjański .

W 1564 otworzył w Mediolanie wyższe seminarium duchowne a w kilku miejscowościach niższe - ich prowadzenie zlecił Oblatom św. Ambrożego. Po powrocie w 1567 r. przeprowadził osobiście ścisłą wizytację kanoniczną - jedną z pierwszych w kościele po Soborze Trydenckim. Wspierał zakony, dla świeckich zakładał bractwa, szczególnie wspierał Bractwo Nauki Chrześcijańskiej, którego celem było nauczanie dzieci (było ono zaczątkiem nowożytnych katechetów). W dniu śmierci świętego Bractwa były w każdej parafii archidiecezji mediolańskiej. Założył w Mediolanie szkołę wyższą filozofii i teologii , którą prowadzili Jezuici , a dla uboższej młodzieży osobne kolegium w Pavii. Teatyni prowadzili szkołę i kolegium w Mediolanie dla młodzieży szlacheckiej. Zakładał także szkoły żeńskie.

Fundował sierocińce, przytułki dla bezdomnych i przytułki dla dziewcząt i kobiet. W czasie kilkakrotnie wybuchającej w Mediolanie epidemii nakazywał otwierać spichlerze i rozdawać żywność ubogim. Osobiście spowiadał chorych i udzielał im sakramentów. Podczas epidemii ospy ( 1577 r.) prowadził boso procesję pokutną ulicami miasta.

Karol Boromeusz umartwiał się postami i noszeniem włosiennicy oraz długimi nocnymi modlitwami. Przed śmiercią udał się na rekolekcje do sanktuarium Maryjnego w Varallo , gdzie zachorował na febrę i w drodze do Mediolanu zmarł około godziny 21 3 listopada 1584 r.

więcej informacji w artykule: Karol Boromeusz




Czy wiesz, że ...


  • w polskiej Wikipedii mamy 1286 artykułów o świętych katolickich z trzema podkategoriami (art.):Czternastu Świętych Wspomożycieli (15), Doktorzy Kościoła (33), Święci papieże (80), 378 artykułów o błogosławionych i 202 artykułów o sługach Bożych Kościoła katolickiego?


Sylwetka miesiąca


Franciszek Ksawery Seelos CSsR (ur. 11 stycznia 1819 w Füssen , zm. 4 października 1867 w Nowym Orleanie ) - filozof , teolog , redemptorysta , błogosławiony Kościoła katolickiego .

Franciszek Ksawery urodził się w wielodzietnej rodzinie kupieckiej i w dniu urodzin został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Magnusa. W 1831 ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w Instytucie św. Stefana w Augsburgu. Po maturze w 1839 studiował filozofię, a potem teologię na uniwersytecie w Monachium. 22 listopada 1842 roku wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela , by pracować dla imigrantów języka niemieckiego w Stanach Zjednoczonych . To marzenie spełnił 20 kwietnia 1843 roku wypływając z Francji. 22 grudnia 1844 roku został wyświęcony na kapłana w kościele św. Jakuba oo. redemptorystów w Baltimore . Przez kolejne 9 lat pracował w parafii św. Filomena w Pittsburghu , początkowo jako wikariusza św. Jana Neumanna , następnie został przełożonym wspólnoty, a później proboszczem . W tym okresie pełnił również funkcję magistra nowicjatu redemptorystów. Często wyjeżdżał na misje, wraz z św. Janem Neumannem. Przez wiernych nazywany był misjonarzem nieustannego uśmiechu i hojnego serca, głównie dla potrzebujących. Wielu ludzi przybywało do niego by odbyć spowiedź .

Jako kaznodzieja wyróżniał się tym, że potrafił w sposób obrazowy przekazywać nauki przykuwając uwagę wiernych, zaś jego główną pracą była katechizacja dzieci, którą uważał za „fundamentalny dla chrześcijańskiego rozwoju wspólnoty parafialnej”.

więcej informacji...


Wybrana ilustracja





Nowe artykuły


Piotr Julian EymardŚwięty ProkopKrzysztof Magallanes JaraMichał Febres Cordero y MuñozInnocenty od Niepokalanego PoczęciaBenedykt od JezusaAnicent AdolfAugust AndrzejBeniamin JulianWiktorian PiusJulian AlfredMarcin JózefCyryl BertramJakub Hilary Barbal CosanBenild RomançonSzymon StockMary Elizabeth LangeThomas KurialacheryCecilia Rosa De Jesús TalangpazMaria Orsola BussonePiotr SosnowskiKonstantyn KrefftChiara BadanoStefan RadtkeJan BosteHenryk de Ossó CervellóFranciszek CollŚwięci Klaudiusz, Nikostrat, Kastor i SymforianFinanKadok z LlancarvonMucjusz María WiauxBeunoJan IngramAlan de SolminhacMamerto EsquiúJózef z KupertynuJeremiasz z WołoszczyznyPaweł Ambroży BarańskiMagdalena Yi Yong-dokAntoni Kim Song-uAntym z NikomediiStanisław SewiłłoKazimierz DembowskiFranciszek HarazimSalome (żona Zebedeusza)Albert z PrezzateStefan PongraczGrzegorz BarbarigoMagdalena Yi Yong-dokAntoni Kim Song-uArnald CataneoMichał Augustyn ProAdrian FortescueMaria LichteneggerIllydiuszSalome (żona Zebedeusza)Alan z La RocheRóża GodeckaAlipiusz SłupnikSymeon Słupnik MłodszyMarta (matka Symeona)Karp z TiatyrySerafin z MontegranaroKrzysztof, Jan i AntoniJózef Aparicio Sanz i 232 towarzyszyWincenty Eugeniusz BosiłkowNimatullah al-HardiniŚwięty KilianDominik Ibáñez de Erquicia i towarzyszeJan BlachnickiMaria Barbara Maix


Przypisy


  1. Ioannes Paulus PP.II: Veritatis splendor ( pol. ). [dostęp 13 maja 2009].
  2. Józef Andrzej Gierowski : Historia Włoch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 251. . 
  3. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa : Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 146. . 
  4. Santa Sede, Santa Teresa di Gesù delle Ande [dostęp 11 sierpnia 2009] ( wł. )



Inne hasła zawierające informacje o "Portal:Święci":

Wszystkich Świętych ...

Adwentyzm ...

Koszykówka ...

Wittenberga ...

Włosi ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Benedykt Dybowski ...

Kowary ...

Ludwik XVIII ...

Rezerwat biosfery ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Portal:Święci":

Średniowiecze (plansza 13) ...

049. Baden-Baden (plansza 7) ...

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 24) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie