Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wyznanie rzymskokatolickie
Diecezja łowicka
Dekanat Łęczyca
Miejscowość Łęczyca
Adres parafiiul. Poznańska 18A
Data powołania 1979
Wiernych5807
Proboszcz O. Salwator Witold Bartosik OFM (od 2005)
Święto parafialne8 grudnia - Niepokalane Poczęcie N.M.P., 4 października - św. Franciszka z Asyżu

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy - parafia należąca do dekanatu Łęczyca diecezji łowickiej . Obecny murowany wczesnobarokowy kościół został zbudowany w latach 1636 - 1643 , konsekrowany w 1655 . Należy do zakonu Bernardynów. Mieści się przy ulicy Poznańskiej. Kościół i klasztor bernardynów pochodzi z fundacji cześnika płockiego, Krzysztofa Piwo, realizowanej w r. 1632, już po jego śmierci, przez żonę Dorotę (+1640). Arcybiskup gnieźnieński Jan Wężyk wyraził zgodę na sprowadzenie bernardynów do Łęczycy. Pierwotne uposażenie zostało wsparte dotacjami fundatorki oraz innych dobrodziejów i zatwierdzone przez króla Władysława IV w 1633 roku. Czas budowy kościoła i klasztoru zamyka się w latach 1636-1643, aczkolwiek konsekracja miała miejsce dopiero w 1652 r. Tragiczne dla kościoła i klasztoru okazały się konsekwencje najazdu szwedzkiego (1655-1657), które doprowadziły do poważnego zniszczenia budynków.

Druga połowa XVII w. i wiek XVIII to czas przebudowy i restauracji. Jednonawowy i trójprzęsłowy kościół otrzymał wówczas wystrój barokowo-rokokowy. Ściany i sklepienie pokrywa bogata w symbolikę, rokokowa polichromia iluzjonistyczna o tematyce maryjnej i franciszkańskiej, której autorem w latach 1762-1763 był bernardyn Walenty Żebrowski. Obraz Matki Bożej w ołtarzu głównym, ozdobiony srebrną sukienką z tłoczeniami, podobnie jak obrazy świętych w nastawach sześciu ołtarzy bocznych, ozdobiono srebrnymi pokryciami blaszanymi, wykonanymi przez złotnika F. J. Cirska w pierwszej połowie XIX w. Ołtarze boczne, wykonane przez snycerza Franciszka Etnera w latach 1764-1766, zostały utrzymane w stylu późnego baroku. Obrazy ołtarzowe boczne malował bernardyński malarz, twórca polichromii tutejszego kościoła, br. Walenty Żebrowski, w drugiej połowie XVIII w. Za patriotyczną postawę w czasie powstania styczniowego klasztor uległ kasacie w roku 1864.

Obiekt sakralny objęli bernardyni ponownie dopiero po drugiej wojnie światowej, w 1946 r. Parafialny ośrodek duszpasterstwa utworzono przy kościele klasztornym w r. 1979, a dekret erekcyjny parafii został wydany w dniu 27 stycznia 1981 roku. Parafia liczy obecnie 6000 wiernych. Bernardyni łęczyccy są również kapelanami szpitala i więzienia. W łęczyckiej parafii jest szczególnie żywe duszpasterstwo młodzieżowe. Od roku 1993 prowadzona jest renowacja polichromii i ołtarzy w kościele, przez artystów malarzy Ewę i Jerzego Matwijów. W r. 1997 firma Krzysztofa Kamińskiego z Warszawy przeprowadziła kapitalny remont organów.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy":

Adolf Giżyński ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Bereza (Białoruś) ...

Stanisław Hozjusz ...

Zbór ...

Maciej Słomczyński ...

Pec pod Sněžkou ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...

Kowary ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łęczycy":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

Bogowie olimpijscy (plansza 14) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie