Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polski Kościół Słowiański

Polski Kościół Słowiański

Polski Kościół Słowiański - obecnie nieaktywna neopogańska grupa wywodząca się ze środowiska archeologów toruńskich i osób związanych z pracami wykopaliskowymi, której zalążkiem była nieformalna grupa wyznaniowa założona już w 1981 roku. Początkowa faza działalności grupy związana była głównie z gromadzeniem informacji i materiałów dotyczących mitologii i kultury słowiańskiej, oraz odwiedzaniem starosłowiańskich miejsc kultowych i nawiązywaniem wzajemnych kontaktów pomiędzy osobami zainteresowanymi tą tematyką. W lecie 1994 roku, podczas spotkania na Ślęży postanowiono przekształcić istniejącą już grupę wyznaniową w Polski Kościół Słowiański, zaczęto też prace nad Statutem i Założeniami Doktrynalnymi.

Doktryna Polskiego Kościoła Słowiańskiego odwołuje się do bogów słowiańskich (Swaroga, Swarożyca, Perkuna, Welesa, Rgieła, Światowida), które pojmowane są jako „symbol Obecności Stwórcy w Naturze" (jest to zarówno wyznanie monoteistyczne jak i panteistyczne). Jest ono jednak sprzeczne z wierzeniami ludowymi Słowian, które były przede wszystkim politeistyczne.

Podstawowe Założenia Doktrynalne Polskiego Kościoła Słowiańskiego:

1.Istnieje Jeden Bóg - Stwórca Wszechrzeczy, obecny w każdym Swoim Dziele Ożywionym i Nieożywionym.

2.Dając początek Naturze i Życiu, Stwórca wykazał swoje do Nich Umiłowanie.

3.Natura, jako dana od Stwórcy, zachowuje Ciągłość Istnienia - Nieożywione i Ożywione przeistaczają się w siebie nawzajem, a Ożywiona ma Duszę Nieśmiertelną.

4.Po dokonaniu Dzieła Stworzenia, Bóg pozostawił Naturze swobodę ewolucji i przeobrażania.

5.Jedynym Znakiem danym od Stwórcy jest Jego Umiłowanie Swojego Dzieła. Chcąc być blisko Niego, miłuj Naturę Ożywioną i Nieożywioną.


Wizerunek kultowy i jednocześnie symbol wyznania to znak kolistej tarczy słońca, przeciętego czterema długimi promieniami, otoczonej wieńcem krótszych promieni. Nie jest on jednak symbolem bóstwa, a jego dzieła – słońca, które uważa się za "zwiastun wszelkich form życia".

Działalność Polskiego Kościoła Słowiańskiego:

1.Kultywowanie wyznawanej wiary poprzez okresowe spotkania wyznawców poświęcone praktykom kontemplacyjnym oraz rozważaniom kwestii religijnych.

2.Uczestnictwo w pracach naukowo-badawczych dotyczących zagadnień kultury i obyczajowości starosłowiańskiej ze szczególnym zaakcentowaniem poszukiwań ruin Radogoszczy ze świątynią Swarożyca.

3.Upowszechnianie tradycji starosłowiańskich m.in. poprzez: popieranie związanej z nią twórczości czy organizowanie wycieczek po dawnych ośrodkach kultu pogańskiego, np. Ślęży, Raduni, Łysej Góry, Arkony itd.

4.Obchodzenie trzech dorocznych słowiańskich świat kalendarzowych: wiosennego Święta Życia (21 marca), letniego Święta Kupały poświęconego czci słońca i ognia jak też pamięci zmarłych (21-23 czerwca) oraz jesiennego Święta Urodzaju i Zbiorów (23 września).

5.Opracowywanie - w oparciu o wzorce starosłowiańskie - oraz wprowadzanie do praktyki społecznej scenariuszy uroczystej oprawy takich ważnych momentów ludzkiej egzystencji jak: nadawanie imienia, zawieranie małżeństwa, pożegnanie zmarłego.

6.Prowadzenie różnorodnych form, działalności ekologicznej, charytatywnej i opiekuńczej, wynikających z doktrynalnego nakazu miłości do Natury.


W dniu 25 marca 1995 roku, podczas I Zgromadzenia Wiernych Polskiego Kościoła Słowiańskiego przyjęto obydwa dokumenty, oraz wybrano Radę Starszych upoważnioną do działań mających na celu legalizację Kościoła . Doszło do niej dnia 1 lipca 1995 roku. W rejestrze MSWiA figuruje pod nr 98.

Polski Kościół Słowiański jest jednym z czterech formalnie istniejących w Polsce związków wyznaniowych, odwołujacych się do przedchrzescijańskich wierzeń Słowian (pozostałymi są Rodzimy Kościół Polski , Rodzima Wiara oraz Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy "Słowiańska Wiara" ).

Obecnie od kilku lat nie prowadzi żadnej działalności.

Linki zewnętrzne

Marek Rau - Współczesny ruch neopogański w Europie, rozdział VII


Inne hasła zawierające informacje o "Polski Kościół Słowiański":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Grenoble ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polski Kościół Słowiański":

010c. Rzym (plansza 13) ...

010c. Rzym (plansza 16) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie