Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mięsień poprzeczny klatki piersiowej

Mięsień poprzeczny klatki piersiowej

Tylna powierzchnia przedniej ściany klatki piersiowej. Omawiany mięsień dobrze widoczny.

Mięsień poprzeczny klatki piersiowej ( łac. musculus transversus thoracis) - płaski, cienki mięsień kształtu trójkątnego, rozciągający się na tylnej powierzchni przedniej ściany klatki piersiowej . Ma charakter mięśnia zanikowego, przez co może przyjmować dość zróżnicowane formy; czasem nie występuje w ogóle.

Mięsień unaczyniony jest przez gałązki t. piersiowej wewnętrznej . Unerwienie pochodzi od przyległych do niego nn. międzyżebrowych.

Kształt i topografia

Rozpoczyna się na dolnej jednej trzeciej tylnej powierzchni mostka , wyrostku mieczykowatym i chrząstkach żebrowych 3-4 ostatnich żeber prawdziwych przy ich końcach mostkowych. Jego włókna rozchodzą się promieniście pasmami kończącymi się na wewnętrznych powierzchniach chrząstek żebrowych od II do VI żebra. W dolnej części przebiegają poziomo jako kontynuacja włókien górnej części m. poprzecznego brzucha , położone wyżej biegną skośnie, gdy tymczasem górne są prawie pionowe.

Razem z mostkiem, chrząstkami żeber i mm. międzyżebrowymi, m. poprzeczny klatki piersiowej zamyka przestrzeń, w której położone są naczynia piersiowe wewnętrzne. Na swojej powierzchni (tak jak m. międzyżebrowe najgłębsze czy podżebrowe ) oddziela pęczki naczyniowo-nerwowe międzyżebrowe od położonej głębiej opłucnej . Sam nie styka się z nią bezpośrednio; oddziela je powięź wewnątrzpiersiowa.

Funkcja

Mięsień z racji małego przekroju fizjologicznego ma niewielkie znaczenie. Generalnie ściąga do dołu chrząstki żebrowe, do których jest przyczepiony; działa więc wydechowo .

Bibliografia

  • Susan Standring: Gray's Anatomy. Elsevier, 2005, s. 962. . 
  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia Człowieka. T. I. Warszawa: PZWL, 1990, ss. 688-689. . 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Mięsień poprzeczny klatki piersiowej":

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Białka fibrylarne ...

Miozyna ...

Wskaźnik ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kichanie ...

Opłucna dzięki powięzi wewnątrzpiersiowej. Pokrywa ona (w kolejności od przodu do tyłu):Powierzchnię wewnętrzną mostkaMięsień poprzeczny klatki piersiowejNaczynia piersiowe wewnętrzneŻebra (części kostne i chrzęstne)Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzneNaczynia ...

Parzydełkowce ...

Christiaan Barnard ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mięsień poprzeczny klatki piersiowej":

23 Pierwsza pomoc (plansza 6) ...

23 Pierwsza pomoc (plansza 2) ...

Budowa i rola części czynnej układu ruchu (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie