Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stary Lubliniec

Stary Lubliniec

Stary Lubliniecwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim , w powiecie lubaczowskim , w gminie Cieszanów .

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego .

Przez miejscowość przepływa Wirowa , niewielka rzeka dorzecza Wisły , dopływ Tanwi .

Historia

Najstarsze wzmianki o tej wsi pochodzą z 1507 roku. W tych latach istniała już cerkiew we wsi. Wieś była zamieszkana przez ludność pochodzenia ruskiego (ukraińskiego). Stary i Nowy Lubliniec uzyskały przywileje od Zygmunta III Wazy w 1590 r., które potwierdził w latach 1601 i 1736 August III Sas. Obydwie wsie były królewskimi dobrami i zarządzali nimi starostowie. Mieszkańcy Starego Lublińca zajmowali się rolnictwem, kuśnierstwem, kowalstwem, garncarstwem, bartnictwem i tkactwem. W 1630 r. Nowy i Stary Lubliniec opłaciły podymne łącznie ze 154 domów, która to wielkość charakteryzowała mniejsze miasto województwa bełskiego. W roku 1880 na 1145 mieszkańców tej wsi tylko kilkanaście rodzin było wyznania rzymsko - katolickiego, a zdecydowaną większością byli grekokatolicy (Ukraińcy), którzy wybudowali w Starym Lublińcu w roku 1926 nową murowaną cerkiew, na planie krzyża, z kopułą po środku. Po I rozbiorze Polski wieś znalazła się w zaborze austriackim. W 1816 r, wieś w trybie licytacji nabył baron Józef Brunicki, zaś ostatnimi właścicielami wsi byli członkowie rodziny Parnasów.

W roku 1880 spośród 1145 osób zamieszkałych na obszarze gminnym i 6 na obszarze dworskim prawie wszyscy byli grekokatolikami [1].

Pod koniec II wojny światowej Stary Lubliniec był terenem walk oddziałów radzieckich, polskich i oddziałów UPA. 10 października 1944 32 mieszkańców wsi zginęło z rąk MO w Rudzie Różanieckiej . 21 marca 1945 r. 2 Samodzielny Batalion Operacyjny Wojsk Wewnętrznych dokonał pacyfikacji wsi Lubliniec Stary, w wyniku której bestialsko zamordowano co najmniej 58 osób.

W maju 1947 r. przymusowo wysiedlono ze Starego Lublińca Ukraińców, a do opustoszałej wsi zaczęli napływać osadnicy z powiatu brzeskiego, mieleckiego, niżańskiego, leżajskiego.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Stary Lubliniec":

Adwentyzm ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

Numer kierunkowy ...

1511 ...

Rekultywacja jezior ...

Polskie Towarzystwo Limnologiczne ...

Alfred Lityński ...

Teatr Nasz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stary Lubliniec":

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 11) ...

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 14) ...

Walka wydobywa z człowieka to, co najlepsze - wymowa moralna opowiadania ˝Stary człowiek i morze˝ E. Hemingwaya (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie