Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

L'Anse aux Meadows

L\'Anse aux Meadows

Mapa ekspansji Wikingów
Osada wikingów w L'Anse-aux-Meadows

L'Anse aux Meadows, z francuskiego "L'Anse-aux-Méduses" ("Zatoka Meduz"), to miejsce w najbardziej wysuniętej na północ części Nowej Fundlandii w Kanadzie , gdzie w roku 1960 norweski podróżnik, dr Helge Ingstad, i jego żona, archeolog , Anne Stine Ingstad, odnaleźli pozostałości osady wikingów . Potwierdziła się tym samym teoria, iż wikingowie docierali do północno-wschodnich wybrzeży Ameryki na długo przed wyprawą Krzysztofa Kolumba .

Jej lokalizacja: 51°35'49″N 55°31'58″W / 51.59694, -55.53278 .

Jedyna obecnie uznawana osada wikingów w północnej Ameryce (na zachód od Grenlandii) stała się obiektem poszukiwań archeologicznych, dzięki którym odnaleziono domostwa, narzędzia i inne rzeczy, które potwierdziły datę powstania wioski. Szacuje się, iż powstała ona ok. 500 lat przed podróżą Kolumba . Znajdują się tam najstarsze uznane obecnie budowle Europejczyków w Ameryce Północnej. UNESCO uznało osadę za światowe dziedzictwo ludzkości . Przypuszczalnie osada ta była półlegendarną Winlandią , którą założył Leif Eriksson ok. roku 1000 , lecz niektórzy historycy kwestionują taki pogląd.

Pierwszy dzień lata w L'Anse-aux-Meadows

Klimat w Nowej Fundlandii w czasie założenia osady był znacznie cieplejszy niż dziś. Jak mówią sagi wikingów, Leifur wyruszył z Grenlandii , by szukać krainy, o której opowiedział mu Bjarni Herjólfsson . Odnalazł ląd bogaty w winogrona, łososia, lasy, na którym zima była w porównaniu do Grenlandii znacznie cieplejsza. Zabrał stąd drewno, którego na Grenlandii wciąż brakowało. L'Anse aux Meadows zostało zidentyfikowane jako pierwsza osada powstała po ucieczce wrogich Skrælingów (tutejszej rdzennej ludności).

Osada w L'Anse aux Meadows składała się z co najmniej ośmiu budynków, w których znajdowała się kuźnia i miejsce do obróbki metali, a także tartak wspierający małą stocznię. Saga opisuje próbę skolonizowania nowych ziem przez Thorfinna Karlsefni, w której wzięło udział 135 mężczyzn i 15 kobiet. Narzędzia krawieckie i dziewiarskie znalezione na miejscu oznaczają, iż faktycznie w osadzie obecne były kobiety.

Osada zamieszkana była jedynie przez 2 lub 3 lata. Konflikty w grupie dotyczące zbyt małej liczby kobiet oraz zmiennej pogody przypuszczalnie stały się powodem jej opuszczenia.

Lądowanie w L'Anse aux Meadows - inscenizacja z roku 2000

L'Anse aux Meadows może być także połączone z legendą Indian Algonquin dotyczącą " Królestwa Saguenay ", w którym mieszkać miała rasa jasnowłosych ludzi, bogatych w futra i metale.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "L'Anse aux Meadows":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.