Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Korynt

Korynt - (nowogr.: Κόρινθος, Korinthos; łac.: Corinthus), miasto portowe w środkowej Grecji, na półwyspie Peloponez, na Przesmyku Korynckim, stolica nomosu Koryntia i demosu Korynt. Liczba mieszkańców: 36 555 (2001).

Współczesny Korynt oddalony jest o kilka kilometrów od starożytnych ruin miasta - znajdują się one we wsi Archea Korinthos. Ma to związek ze zmianą przebiegu linii brzegowej - ruiny starożytnego miasta portowego są dziś położone w głębi lądu.

Na terenie ruin starożytnego miasta znajdują się pozostałości doryckiej świątyni Apollina, wzniesionej w połowie XI w. p. n. e.. Nad ruinami wznosi się wzgórze Akrokorynt, na którym istniała w starożytności słynna na cały świat grecki świątynia Afrodyty, znana jako miejsce sakralnej prostytucji. Świątynia nie zachowała się do naszych czasów - na Akrokoryncie znajdują się ruiny późniejszej, średniowiecznej twierdzy.

Historia

Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z V tysiąclecia p.n.e. W starożytności Korynt był ważną grecką polis dorycką.

Około roku 600 p.n.e. zaczął się okres największego rozkwitu pod rządami Kypselosa i Periandra. Miasto było wówczas wielkim regionalnym ośrodkiem handlu i produkcji przedmiotów z brązu oraz ceramiki.

W roku 146 p.n.e. Korynt został zburzony przez Rzymian. Odbudowany przez Cezara i Augusta w 46 p.n.e. Stał się stolicą rzymskiej kolonii (Colonia laus Iulia Corinthiensis), a potem prowincji Achai. W 1205 roku zdobyty przez Krzyżowców. Później Korynt znajdował się w rękach Wenecjan i Turków osmańskich. W latach 521 i 1858 zniszczony przez trzęsienia ziemi. W latach 1881-1893 w poprzek Przesmyku Korynckiego przekopano Kanał Koryncki.


Inne hasła zawierające informacje o "Korynt":

Ananke (bogini) ...

Okres archaiczny (starożytna Grecja) sąsiadami. Do przymierza tego stopniowo przyłączały się także inne państwa Peloponezu - Korynt, Sykion, Megara, wyspa Egina i już od czasów wojen messeńskich zaprzyjaźniona ...

Związek Koryncki ...

Związek Helleński ...

Tyran ...

Mandinia ...

Argo (mitologia) ...

Historia chrześcijaństwa ...

Strabon ...

Antygon I Jednooki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Korynt":

011b Wojny Greków z Persami (plansza 12) ...

011a Wojny Greków z Persami (plansza 6) ...

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie