Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Johann Jacob Korn

Johann Jacob Korn

Johann Jacob Korn (ur. 20 kwietnia 1702 w Neustadt an der Aisch [1] we Frankonii , zm. 19 grudnia 1756 we Wrocławiu ) - księgarz i wydawca niemiecki , patriarcha wrocławskiego rodu Kornów .

Jego ojcem był rzemieślnik Johann Jodocus, a matką - córka pastora w Weilmünster , Barbara Magdalena z domu Lucius.

Ukończył w Neustadt szkołę łacińską, po czym zainteresował się księgarstwem. Od 27 kwietnia 1718 praktykował w Coburgu u księgarza Pfotenhausera. Jako samodzielny księgarz działał w Berlinie od 1729 . Po trzech latach przeniósł się do Wrocławia , gdzie 13 lutego 1732 zarejestrował się jako obywatel tego miasta i założyciel firmy kupiecko-księgarskiej. Jej siedziba mieściła się w pobliżu wrocławskiego Rynku [2]. Jeszcze w tym samym roku Korn wystawił na Targach Lipskich pierwszą wydaną we Wrocławiu książkę.

Od początku istnienia firmy Korn nastawił się na ścisłą współpracę z rynkiem polskim, a w wydawnictwach kierowanych na rynek Prus (np. w wydawanych gazetach) chętnie wykorzystywał polskie źródła informacji. W 1733 , rok po otwarciu firmy wydał pierwszą polską książkę – "Varro" Szymona Starowolskiego . W ciągu kilku lat wyrobił sobie wśród wrocławskich wydawców dobrą markę; superintendent ( niem . Kircheninspektor) Johann Friedrich Burg ( 1689 - 1766 ) był mu pomocny w dotarciu z polską książką do gmin ewangelickich w Polsce, a wrocławianin Jerzy Schlag, autor "Samouczka" polszczyzny dla Niemców z 1734 i wielu książek dla polskich szkół i parafii, doradzał mu zakresie polskich książek szkolnych.

W 1734 Johann Jacob Korn zaczął wydawać "Schlesische privilegierte Staats-, Kriegs- und Friedenzeitung"[3], później przekształconej w Schlesische Zeitung . Od roku 1747 Jan Daniel Janocki [4] zamieszczał wiadomości z Polski w "Gelehrte Nachrichten" ("uczone wieści"), dodatku do wydawanej przez Korna gazety. Od 1751 Korn rozpoczął wydawanie "Schlesische Zuverlässige Nachrichten"[5], w których znaczny udział miały polskie korespondencje Janockiego.

Johann Jacob Korn żenił się dwukrotnie: Johanne Susanne z domu Rüdiger, którą poślubił w 1732 dała mu syna Johanna Friedricha (ur. 1736 ), ale zmarła w rok po jego urodzeniu. W 1738 Johann Jacob ożenił się ponownie, z Susanne Margarethe z domu Ihlenfeld, która w 1739 urodziła spadkobiercę firmy - Wilhelma Gottlieba . Susanne przeżyła męża o cztery lata i zmarła w 1760 .

Przypisy

  1. wg PSB ; inne źródła podają Neustadt bei Coburg , także we Frankonii
  2. siedziba domu wydawniczego Kornów i redakcji "Schlesische Zeitung" mieściła się przy ul. Świdnickiej róg nieistniejącej już ul. Miotlanej (Marstallgasse) łączącej Szewską ze Świdnicką, naprzeciw wylotu ul. Leszczyńskiego; obecnie w tym miejscu przebiega wrocławska trasa WZ
  3. w wolnym tłumaczeniu "Uprzywilejowana Śląska Gazeta Państwowa na czasy Wojny i Pokoju"
  4. właściwie Johann Daniel Jaenisch, 1720 - 1786 , bibliograf niemiecki, bibliotekarz Józefa Załuskiego , współzałożyciela Biblioteki Załuskich
  5. "Wiarygodne Wiadomości Śląskie"

Bibliografia

  • Polski Słownik Biograficzny, t.14


Inne hasła zawierające informacje o "Johann Jacob Korn":

Elegia ...

1749 ...

1884 ...

1679 ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

David Garrick ...

Flins ...

1777 ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

Widmo Brockenu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Johann Jacob Korn":

139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 2) ...

Substancje chemiczne (plansza 10) ...

Między sercem a rozumem - ˝Romantyczność˝ A. Mickiewicza (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie