Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konflikt nad Ussuri

Konflikt nad Ussuri

Mapy spornego pogranicza nad Ussuri

Konflikt nad Ussuri – konflikt radziecko - chiński mający miejsce w 1969 roku.

Po śmierci Stalina zarysowała się rywalizacja polityczna między ZSRR i Chinami. Przybrała na sile pod koniec lat 50. XX wieku (jedną z pierwszych jego oznak było chińskie poparcie dla Gomułki w momencie, gdy Kreml był skłonny do interwencji w Polsce). Od 1960 zaczęły się pojawiać wzajemne oskarżenia o "rewizjonizm" i "odchylenia", wycofano większość specjalistów radzieckich z Chin. W lipcu 1964 Mao Zedong zgłosił pierwsze chińskie pretensje terytorialne wobec ZSRR ( Kraj Nadmorski , Władywostok ). W 1966 rozpoczęła się rewolucja kulturalna w Chinach, podczas której ogłoszono ZSRR "wrogiem nr 1" Chin.

Od 23 stycznia 1969 zaczęły narastać incydenty graniczne nad rzeką Ussuri : niewielkie oddziały chińskie wkraczały na skutą lodem rzekę, dochodziło do wymiany ognia z pogranicznikami radzieckimi w rejonie wyspy Damanskij . Strona radziecka użyła BTR-60 , BM-21 oraz czołgów T-62 [1].

Konflikt ten rozszerzył się aż na pustynny teren Kirgistanu, gdzie chińska jednostka pancerna wdarła się na odległość 10 km, po czym - bez wymiany ognia - wycofała się na własne terytorium[2]. W ZSRR rozważano możliwość prewencyjnego ataku rakietowego na chińskie instalacje jądrowe[3]. Walki chińsko-radzieckie trwały do końca kwietnia 1969. Zginęło co najmniej 48 żołnierzy radzieckich i być może nawet 1000 Chińczyków. Jesienią 1969 podjęto rokowania pokojowe, a układ kończący spory terytorialne podpisano 16 maja 1991 , w efekcie wyspa Damanskij przypadła Chinom.

W grudniu 2004 Władimir Putin wyraził wstępną zgodę na zwrot całego spornego terenu w rejonie ujścia Ussuri do Amuru - także Yinlong (Wyspy Srebrnego Niedźwiedzia, dla Rosjan - Wyspy Tarabarowa) i połowy Heixiazi (Wyspy Czarnego Niedźwiedzia, dla Rosjan - Wielkiej Wyspy Ussuryjskiej). Zwrócono go Chinom 20 lipca 2008 [4], a oficjalne przekazanie 340 km² nastąpiło 14 października 2008[5].

Przypisy

  1. Rosyjskojęzyczna wersja Wikipedii
  2. Zbigniew Moszumański, Jolanta Czarnotta-Mączyńska, "Ussuri 1969"; seria Największe Bitwy XX Wieku, Warszawa, 1997
  3. Encyklopedia historyczna świata. Tom VII. Kraków: Wyd. Opres, 2003. . 
  4. Rosja oddała półtorej wyspy Chińczykom
  5. Rosja jest mniejsza o 340 km kwadratowych


Inne hasła zawierające informacje o "Konflikt nad Ussuri":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Wag ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Konflikt nad Ussuri":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 9) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie