Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kommodus

Kommodus

Kommodus
ImionaLucius Aurelius Commodus
Panował jakoImperator Caesar Marcus Aurelius Commodus Antoninus Augustus
zaliczony w poczet bogów jako Divus Commodus
Czas panowania 17 marca 180 r.31 grudnia 192 r.
Dynastia antonińska
Data urodzin 31 sierpnia 161 r. – Lanuvium
Data śmierci 31 grudnia 192 r.Rzym
Moneta
Lista cesarzy rzymskich

Kommodus (Lucius Aurelius Commodus, Marcus Aurelius Commodus Antoninus) (ur. 31 sierpnia 161 , zm. 31 grudnia 192 ) - cesarz rzymski .

Syn Marka Aureliusza i Faustyny (miał brata bliźniaka - Aureliusza Antonina, który zmarł w wieku 4 lat). Mąż Bruttii Crispiny .

Spis treści

Życiorys

Od 177 współrządził ze swoim ojcem. Cesarz rzymski od 180 roku. Brał udział w wyprawie przeciwko Markomanom , z którymi zawarł pokój zaraz po śmierci ojca.

Jego rządy były okrutną tyranią; Kommodus doprowadził do skazania wielu senatorów. Kazał się uważać za nowe wcielenie Herkulesa. Urządzał krwawe igrzyska, podczas których nawet sam występował jako gladiator . Zamordowany w wyniku spisku zorganizowanego przez prefekta pretorianów Emiliusza Letusa i pokojowca Eklektusa , w którym brała udział jego kochanka Marcja (inne źródła mówią, że zginął w wypadku).

Kommodus przywrócił granicę cesarstwa w Brytanii na wale Hadriana , rezygnując z południowej części Kaledonii przyłączonej przez Antonina Piusa.

Po śmierci, na wniosek Cyncjusza Sewera, został uznany przez Senat cesarzem przeklętym na podstawie uchwały damnatio memoriae . Niedługo potem rehabilitowany przez cesarza Septymiusza Sewera , który kazał go konsekrować . Uczynił to nie z powodów merytorycznych (nikt nie mógł stwierdzić, że Kommodus został skrzywdzony uchwałą), ale z politycznej kalkulacji: nowy cesarz postanowił, że będzie adoptowanym synem Marka Aureliusza (ojca Kommodusa), byłby więc bratem człowieka wyklętego.

Wywód przodków

4. Marcus Annius Verus   
  2. Marek Aureliusz
5. Domitia Lucilla    
   1. Kommodus
6. Antonin Pius   
  3. Faustyna Młodsza   
7. Faustyna Starsza    
 

Kommodus jako postać filmowa

Postać Kommodusa pojawiła się w filmie Gladiator Ridleya Scotta, w którym zagrał ją Joaquin Phoenix . Jednak występują tam pewne zakłamania historyczne, np. wg filmu to Kommodus zabija swojego ojca, by przejąć władzę.

Innym hollywoodzkim obrazem przedstawiającym okres panowania Kommodusa nieco bardziej zgodnie z faktami historycznymi był film Upadek Cesarstwa Rzymskiego z roku 1964 . Rolę Kommodusa zagrał w nim Christopher Plummer , zaś jego siostry Lucilli – Sophia Loren .

Zobacz też


Poprzednik
Marek Aureliusz
Cesarz rzymski
180 - 192
Następca
Pertynaks


Inne hasła zawierające informacje o "Kommodus":

II wiek ...

Cesarze rzymscy ...

Archont ...

Jazygowie ...

Gladiator (film) ...

Konsulowie rzymscy ...

161 ...

Lucilla ...

Marcja ...

Kryspina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kommodus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie