Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

handel zagraniczny

logo Światowej Organizacji Handlu

handel zagraniczny - to odpłatna wymiana towarów lub usług z partnerami, których siedziba znajduje się poza granicami państwa. Współpraca gospodarcza z zagranicą umożliwia konsumentom korzystanie z dóbr pochodzących z całego świata, producentom zaś poszerza rynki zbytu, co przynosi im określone korzyści. Na handel zagraniczny składają się import i eksport.
Eksport to sprzedaż krajowych towarów i usług za granicę, a import to zakup produktów wytworzonych w innych państwach. Jednakże handel zagraniczny może być realizowany także w innych formach, na które składają się reeksport, obrót uszlachetniający i tranzyt.
Reeksport polega na sprzedaży do innego kraju towaru zakupionego za granica. Obrót uszlachetniający to przerabianie w kraju surowców lub półfabrykatów, który zleca zagraniczna firma, wykorzystując na przykład niższy koszt siły roboczej. Tranzyt z kolei polega na odpłatnym przewożeniu lub zgodzie na przewożenie towarów z jednego kraju do drugiego przez terytorium trzeciego. Handel zagraniczny we współczesnym świecie jest niezbędny z kilku przyczyn. Należy do nich fakt, że surowce na Ziemi występują w sposób nierównomierny.
Polska ma zasoby węgla i miedzi, ale nie posiada na przykład wystarczających zasobów ropy naftowej potrzebnych do normalnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa. Zróżnicowane warunki klimatyczne, wpływające na możliwość uprawy różnych płodów rolnych w różnych krajach. Przykładowo w Polsce nie rosną banany, owoce cytrusowe, ryż i dlatego je importujemy. Ponadto koszty wytworzenia danego dobra w różnych krajach mogą być inne. Dlatego bardziej opłacalne może być sprowadzanie danego towaru niż jego produkcja. Przyczyną występowania takich różnic mogą być na przykład koszty pracy, ceny surowców czy też wysokość podatków. Przyczyną istnienia handlu zagranicznego jest także nierówny poziom rozwoju technicznego krajów. Kraje wysoko rozwinięte dysponują przemysłem wytwarzającym towary wysoko przetworzone, ale potrzebują do ich produkcji surowców produkowanych w krajach często mniej rozwiniętych. Zaistnienie handlu zagranicznego zostało także spowodowane przez pojawienie się specjalizacji, np. Finlandia stała się potentatem w produkcji telefonów komórkowych, Szwajcaria luksusowych zegarków a Stany Zjednoczone oprogramowania komputerowego.
Podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność w zakresie handlu zagranicznego mogą być: państwowe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, spółki prawa handlowego, inne osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą, osoby fizyczne. Nadzór nad handlem zagranicznym i jego koordynatorem w skali całego państwa jest Minister Gospodarki.

Struktura polskiego handlu zagranicznego

W czasach komunistycznych głównymi partnerami Polski w handlu zagranicznym były państwa bloku komunistycznego, głównie ZSRR. Z zagranicy sprowadzano najczęściej surowce (np. rosyjską ropę naftową), a sprzedawano głównie surowce węgiel. Tylko państwo mogło prowadzić wymianę zagraniczna, a import lub eksport obywateli był traktowany jako nielegalny. Reforma gospodarki polskiej w 1990 roku wprowadziła zasady wolnego rynku, na których został oparty również handel zagraniczny. W niedługim czasie po reformie do Polski napłynęła ogromna ilość zagranicznych towarów, najczęściej tańszych i lepszych jakościowo od rodzimych. Jednak polscy przedsiębiorcy również zaczęli sprzedawać swoje towary za granicę. Monopol państwa na handel zagraniczny został zlikwidowany, a handel stał się czynnikiem napędzającym rozwój gospodarki. Coraz większą rolę zaczęły odgrywać towary wysoko przetworzone. Najważniejszymi partnerami handlowymi Polski stały się kraje rozwinięte, głównie Unii Europejskiej. Najważniejszym partnerem handlowym są Niemcy, gdzie trafia ponad 27% polskiego eksportu i skąd pochodzi około 24% importu.

Rola państwa w handlu zagranicznym

Wolny handel oznacza swobodną, nieograniczoną wymianę międzynarodową, przynoszącą ogromne korzyści. Jednak wiele państw, chcąc chronić swoje gospodarki przed zalewem tańszych towarów z innych krajów, stosuje praktyki protekcjonistyczne. Celem protekcjonizmu jest podniesienie konkurencyjności własnych towarów na rynkach obcych, a zmniejszenie konkurencyjności towarów obcych na rynku własnym. Aby ograniczyć import, państwa stosują różnorakie działania. Najpopularniejsze są cła, czyli opłaty pobierane na granicy od towarów importowanych. Powodują one wzrost wpływów do budżetu państwa oraz stanowią ochronę krajowych producentów. Jednak powoduje to podwyższenie ceny dóbr, co uderza w konsumentów. Innym środkiem są kontyngenty, czyli ograniczenia ilości wwożonych towarów. Oprócz ograniczania importu państwa podejmują działania na rzecz pobudzenia eksportu. W tym celu wykorzystywane są subsydia, które mogą mieć różną postać. Najczęściej są to sumy pieniędzy wypłacane z budżetu eksporterom, ulgi podatkowe lub tanie kredyty udzielane importerom zagranicznym, którzy kupują produkty pochodzące z danego kraju. W krajach słabo rozwiniętych stosowanie protekcjonizmu niesie ze sobą szansę rozwoju ojczystej gospodarki. Jednak długotrwała ochrona rynku prowadzi do izolacji gospodarki i zacofania technicznego. Z kolei stosowanie protekcjonizmu w krajach wysoko rozwiniętych chroni je przed zalewem tanich produktów z zagranicy. Natomiast najbardziej praktyki protekcjonistyczne szkodzą krajom biednym. Nie mogą one na przykład sprzedawać swoich towarów rolnych na rynkach europejskich, gdyż subsydiowana żywność produkowana w krajach UE jest na rynku tańsza.
Organizacją międzynarodową dążącą do liberalizacji wymiany międzynarodowej jest założona w 1995 roku Światowa Organizacja Handlu (World Trade Organization - WTO). Jej celem jest liberalizacja wymiany międzynarodowej poprzez redukcję ceł i innych ograniczeń, kontrola przestrzegania zobowiązań przez państwo i rozstrzyganie sporów między państwami.


Inne hasła zawierające informacje o "handel zagraniczny":

Wittenberga ...

Szkoci ...

Nowa Polityka Ekonomiczna monopolu państwowego w dziedzinach dużych gałęzi przemysłu (głównie przemysł ciężki ), handlu (szczególnie handel zagraniczny ), bankowości i instytucjach finansowych, zezwalając także na koncesjonowaną działalność gospodarczą ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Bilans handlowy Polsce ma wartość ujemną, co oznacza, że import przeważa nad eksportem. Zobacz też handel zagraniczny Bibliografia Adam Budnikowski : Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2006, ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Handel zakresu i rodzaju działalności wyróżnia się handel hurtowy i detaliczny .Odmianą handlu jest handel zagraniczny (międzynarodowy), czyli międzynarodowa wymiana towarowa pomiędzy firmami pochodzącymi z różnych ...

Przeszczepianie narządów ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" dzięki któremu złoty wkrótce mógł stać się wymienialny. Zniesiono monopol państwa na handel zagraniczny i w ten sposób możliwy stał się normalny eksport oraz ...

Anarchizm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "handel zagraniczny":

117 Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana (plansza 12) ...

105 Dualizm w rozwoju ekonomicznym Europy (plansza 7) ...

143a Życie codzienne między XIX a początkiem XX wieku (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie