Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kauczuk naturalny

Kauczuk naturalny

Wzór jednego meru kauczuku naturalnego

Kauczuk naturalny - substancja otrzymywana z soku mlecznego ( lateksu ) roślin kauczukodajnych - drzew , krzewów lub roślin zielnych .

Obecnie najbardziej cenione są drzewa kauczukowca brazylijskiego (Hevea brasiliensis), uprawiane w Azji Południowo-Wschodniej. Praca na plantacjach zaczyna się wczesnym rankiem, kiedy drzewa wydzielają najwięcej soku mlecznego. Zbieracz robi ukośne nacięcie w połowie pnia . Każdy z pracowników w ciągu trzech godzin nacina 300 drzew, a następnie wraca, aby zebrać lateks. Przez 15 dni w miesiącu powraca do tych samych drzew, robiąc nacięcia ciągle z tej samej strony, ale za każdym razem odrobinę niżej. Po 3-4 latach nacina się korę po przeciwnej stronie. Otrzymany kauczuk najpierw się oczyszcza, a potem wyciska i suszy.

Z chemicznego punktu widzenia, głównym składnikiem kauczuku naturalnego jest poliizopren a dokładnie jeden z jego izomerów cis-poli(1,4-izopren) o masie cząsteczkowej do 450 tys.

Kauczuk naturalny rozpuszcza się w węglowodorach alifatycznych i aromatycznych oraz w węglowodorach chlorowanych. Roztwory kauczuku naturalnego zawierające substancje wulkanizujące stosuje się jako kleje.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kauczuk naturalny":

Brno ...

Świadomość społeczna ...

Staw (akwen) ...

1977 ...

Przemysł chemiczny ...

Szczekociny ...

Pstrąg potokowy ...

Herodot ...

Genealogia ...

Ewolucja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kauczuk naturalny":

Potęgi (plansza 2) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 2) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie