Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Juliusz Osterwa

Juliusz Osterwa - właściwie Julian Andrzej Maluszek (ur. 23 czerwca 1885 w Krakowie, zm. 10 maja 1947 w Warszawie) – polski aktor i reżyser.

Osierocony i borykający się z biedą, nie ukończył gimnazjum św. Anny i we wrześniu 1904 r. pojawił się w Teatrze Ludowym w Krakowie. W tym teatrze debiutował w wieku 19 lat w roku 1904 (za namową Leona Schillera przyjął pseudonim Juliusz Osterwa), a w 1905 roku został przyjęty przez Ludwika Solskiego do Teatru Miejskiego w Krakowie. Występował w Zielonym Baloniku. Następnie wyjechał do Poznania, by występować w tamtejszych teatrach, tam zyskał znaczną popularność. W latach 1907-1909 grał w teatrze w Wilnie, a od 1910 r. w Warszawie w teatrach Letnim, Nowym, Polskim i Rozmaitości. W 1916 roku wezwany przez Arnolda Szyfmana podczas I wojny światowej był reżyserem Teatru Polskiego w Moskwie i Kijowie. W roku 1918 wrócił do Warszawy, działał w teatrach Małym i Polskim. W 1919 r. wraz z Mieczysławem Limanowskim stworzył zespół Reduta (teatr-laboratorium), początkowo przy Teatrze Rozmaitości, a od 1921 r. działającą samodzielnie. Redutą kierował w Warszawie (1919-1924 i 1931-1939) oraz w Wilnie i Grodnie (1925-1929). To Wilno stało się stałą siedzibą zespołu, a z niego docierał z występami do wielu miast w Polsce. Wystawił m.in. następujące pozycje z polskiej klasyki: Kordian, Sułkowski, Lilla Weneda, Uciekła mi przepióreczka, Książę Niezłomny. Był jednocześnie dyrektorem Teatru Rozmaitości w Warszawie (1923-1925) i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1932-1935). Po II wojnie światowej współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie i z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Był rektorem Państwowej Szkoły Dramatycznej w Krakowie. Po raz ostatni wystąpił w 1946 r. w Fantazym. W filmie wystąpił tylko raz w obrazie z 1921 r. Za winy brata.

W czasie okupacji niemieckiej współpracował z polityczno-wojskową katolicką organizacją podziemną Unia.

Mąż aktorki Wandy Osterwiny. Ojciec aktorki Elżbiety Osterwy.

Jego drugą żoną była Matylda ks. Sapieha z Siedlisk (bratanica ks. arcybiskupa krakowskiego Adama Stefana kardynała Sapiehy). Miał z nią córkę Marię.

Został pochowany w Krakowie na Cmentarzu na Salwatorze.


Inne hasła zawierające informacje o "Juliusz Osterwa":

Chronologia powstawania dzieł Williama Szekspira ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1511 ...

Ignacy Hołowiński ...

Cesarze rzymscy ...

Tercyna ...

Salomea Słowacka ...

1505 ...

1506 ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Juliusz Osterwa":

010b. Rzym (plansza 8) ...

010c. Rzym (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie