Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Julia Kapulet

Julia Kapulet - także Julia Capuletti (ang. Juliet Capulet) - postać fikcyjna z tragedii Williama Szekspira pod tytułem Romeo i Julia. W początkowych wydaniach tego utworu jej imię brzmiało Julietta.

Rodzina, pochodzenie

Julia jest członkinią znanej i szanowanej rodziny pochodzącej z Werony. Jej rodzicami są Pan Kapulet i Pani Kapulet - dziewczyna jest ich pierwszym dzieckiem, a także jedynym, które pozostaje przy życiu w czasie akcji utworu: Kapulet wspomina, iż Ziemia pochłonęła wszystkie me nadzieje, oprócz tej jednej. Podczas trwania sztuki mają miejsce czternaste urodziny Julii, które - zgodnie z tekstem oryginału - przypadają na 31 lipca lub 1 sierpnia. W związku z tym, że uroczystości dobywają się na kilka dni przed tą datą, można wnioskować, że sama akcja rozgrywa się w połowie lipca.

Tytułowa bohaterka Romea i Julii jest bardzo młoda - ma zaledwie czternaście lat. Mimo tego, że w XVI wieku, kiedy Szekspir pisał tę sztukę, w wielu krajach Europy kobiety na tym etapie życia miały już męża i potomstwo, w Anglii przyjęte było, iż właściwym wiekiem dla kobiety na wyjście za mąż było 21 lat. W ten sposób ówczesny widz mógł łatwiej sobie wyobrazić sytuację, w której uczucie pomiędzy dwojgiem młodych ludzi może doprowadzić do kłopotów. Była to sztuka o Włochach - statystyczny ówczesny mieszkaniec Wysp Brytyjskich nigdy nie spotkał żadnego z nich, byli powszechnie uznawani za mieszkańców odległego, dość egzotycznego kraju, co także tłumaczyło zaobserwowane różnice.

Charakter

Akcja sztuki trwa nie dłużej, niż tydzień. W tym czasie bohaterka przeżywa liczne trudności, związane z wejściem w dorosłość. Zakochuje się, traci dziewictwo, doświadcza śmierci bliskiego sobie kuzyna, zdradza ją najwierniejsza opiekunka, wdowieje, w końcu popełnia samobójstwo. Mimo tego, wykazuje się także odpornością psychiczną i dużą inteligencją. Jest także opanowana, w przeciwieństwie do impulsywnego Romea. Do niej także należy inicjatywa w ich związku: to ona pozwala mu się pocałować, sugeruje małżeństwo, wybacza swojemu wybrankowi zabicie kuzyna. Julia jest wierna swoim ideałom, wierzy, że to, co robi, jest słuszne.


Inne hasła zawierające informacje o "Julia Kapulet":

Chronologia powstawania dzieł Williama Szekspira ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...

Romeo and Juliet ...

Charles Gounod ...

Hector Berlioz ...

Tybalt ...

Benvolio ...

Romeo i Julia (film 1996) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Julia Kapulet":

010. Niemieckie nazwy zawodów (plansza 14) ...

057. Idiomy w języku niemieckim (plansza 22) ...

022. Dane personalne (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie