Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Joseph Gallieni

Joseph Gallieni

Joseph Gallieni

Joseph Simone Gallieni (ur. 24 kwietnia 1848 Saint-Beat w departamencie Górna Garonna - zm. 27 maja 1916 w Wersalu ), francuski generał, w 1921 mianowany pośmiertnie marszałkiem Francji .

Ukończył szkołę wojskową Saint-Cyr . Następnie służył w piechocie morskiej. Uczestnik wojny francusko-pruskiej 1870 - 1871 . Po wojnie zajmował stanowiska w administracji kolonialnej w Maroku , Senegalu i Wietnamie . 1873 podporucznik, 1878 kapitan. W latach 1877 - 81 brał udział w ekspedycji wojskowo-geograficznej w dorzeczu rzeki Niger . Służył na Martynice , a od 1886 roku był naczelnym dowódcą wojsk francuskich w Sudanie . Od 1891 dowódca wojsk ekspedycyjnych w Wietnamie (tzw. Indochiny Francuskie ), gdzie zdławił powstanie ludności miejscowej. W latach 1896 - 1905 pełnił funkcję generała-gubernatora Madagaskaru , gdzie kierował pacyfikacją powstania największego plemienia malgaskiego. Po zajęciu stolicy Madagaskaru włączył wyspę do strefy wpływów francuskich, mimo oporu Anglików. Po tym dowodził 13 i 14 Korpusem. Od 1908 roku członek Wyższej Rady Wojennej. W 1911 kandydat na głównodowodzącego armii francuskiej. Zdecydowany przeciwnik generała Josepha Joffre . W kwietniu 1914 przeszedł w stan spoczynku, jednakże rząd francuski postanowił za jego zasługi pozostawić go honorowo w czynnej służbie wojskowej aż do śmierci.

Kiedy rozpoczęła się I wojna światowa francuski minister Wojny Adolphe Messimy zwrócił się do gen. Josepha Joffre z propozycją utworzenia Armii Specjalnej pod dowództwem gen. Gallieni, w celu obrony Paryża . Nie otrzymując odpowiedzi A. Messimy 26 sierpnia 1914 wyznaczył generała Gallieni wojskowym gubernatorem Paryża i komendantem twierdzy, podporządkowując go bezpośrednio rządowi z pominięciem naczelnego dowódcy. Jednocześnie zażądał od naczelnego dowódcy wydzielenia trzech korpusów do obrony Paryża. Konflikt z Joffre spowodował upadek gabinetu i wyznaczenie nowego ministra Wojny, a Gallieni od 1 września został podporządkowany naczelnemu dowódcy. Garnizon twierdzy paryskiej (4 linie umocnione z 22 fortami i 31 redutami) liczył ok. 5,5 dywizji. 1 września Gallieni była podporządkowana 6 Armia, wzmocniona 4 Korpusem Armijnym z 3 Armii. 2 września rząd opuścił Paryż. Miasto pozostało w podporządkowaniu Gallieni.

W znacznym stopniu Gallieni jest twórca "cudu nad Marną" . Nie zgadzał się z Josephem Joffre co do momentu przejścia wojsk do natarcia. 4 września otrzymał wiadomości, ze 1 Armia Niemiecka nie uderza na Paryż. Zwrócił się do gen. Joffre z propozycja uderzenia armią gen. Maunoury w skrzydło armii niemieckiej. Wsparł armię Maunoury'ego siłami wojsk garnizonu Paryża, mimo zagrożenia miasta, wysyłając żołnierzy do walki na zarekwirowanych samochodach, w tym taksówkach. Od 3 grudnia 1915 Gallieni został ministrem Wojny. Zwolennik ustanowienia jednoosobowego dowodzenia. 3 grudnia 1915 gen. Joffre wprowadził organ Naczelnego Dowództwa podporządkowując Gallieni całą armię francuską na wszystkich frontach. 17 marca 1916 w związku z ciężka chorobą odszedł ze stanowiska ministra Wojny. W maju 1916 umiera po operacji prostaty.

Autor prac wojskowo-historycznych m. in.: "Ekspedycja po rzece Niger", "Podróż do francuskiego Sudanu", "Dwie kampanie w Sudanie", "Wspomnienia" wydane po śmierci w 1926 .

Źródło

  • K.A Zalesskij I mirowaja wojna. Prawitieli i wojennaczalniki, wyd. WECZE Moskwa 2000


Inne hasła zawierające informacje o "Joseph Gallieni":

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

Grenoble ...

1972 ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Joseph Gallieni":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 4) ...

039. Wiedeń - część 2 (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie