Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jan Kubary

Jan Kubary

Jan Stanisław Kubary (ur. 13 listopada 1846 w Warszawie , zm. 9 października 1896 na wyspie Ponape) - podróżnik i etnograf , badacz Oceanii .

Spis treści

Nauka i powstanie styczniowe

Urodził się 13 listopada 1846 w Warszawie. Wcześnie stracił ojca. Jako uczeń I Gimnazjum Warszawskiego wstąpił do tajnej organizacji spiskowej. W wieku 17 lat brał czynny udział w powstaniu styczniowym .

Współpraca z carską policją

Po upadku powstania wyemigrował do Drezna . W zamian za prawo powrótu do ojczyzny zdecydował się na współpracę z Carską Komisją Śledczą, brał udział w organizowaniu głośnej prowokacji z fikcyjnym Rządem Narodowym. Próbując przerwać współpracę ostrzegł rewolucjonistów, został aresztowany i skazazny na zesłanie. Za cenę ponownej współpracy z carską policją pozostał jednak w Warszawie. Studiował medycynę w Szkole Głównej .

Ucieczka z Warszawy

Nie mogąc poradzić sobie z przeszłością, w marcu 1868 uciekł z Warszawy i pieszo dotarł do Berlina . Podpisał umowę z Domem Handlowym Godeffroya w Hamburgu i 1 maja 1869 wyruszył do Oceanii . Jego celem było zbieranie eksponatów dla założonego przez Godeffroya Muzeum Historii Naturalnej.

Wśród Papuasów spędził prawie 28 lat. Był pierwszym białym człowiekiem na wielu spośród wysp Oceanii. W 1882 odbył wyprawę badawczą do Japonii . Zebrał tam wiele okazów, przekazanych później do muzeów europejskich. Szczegółowo opracował wszystkie najważniejsze archipelagi Oceanu Spokojnego . Dokonał wielu odkryć przyrodniczych i archeologicznych oraz sporządził mapy tych terenów.

Zmarł 9 października 1896 w wieku 50 lat na wyspie Ponape.

Dorobek naukowy

Opublikował między innymi: Uwagi etnograficzne o Wyspach Karolińskich z przyległościami ( 1885 ), Uwagi etnograficzne o Archipelagu Karolińskim ( 1895 ), Wyspy Nukuoro.

Jego imieniem nazwano szczyt w pasmie Finisterre na Nowej Gwinei (Mount Kubari), a także kilka gatunków ptaków, m. in. wronę mariańską (Corvus kubaryi), wyspiarka karolińskiego (Gallicolumba kubaryi) i wachlarzówkę łuskowaną (Rhipidura kubaryi). Ponadto przypuszczalnie wymarła kokoszka pacyficzna (Gallinula pacifica) została po raz pierwszy odnotowana przez Kubarego na Samoa w 1869. Dwa lata później opisali ją naukowo Hartlaub i Finsch.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Kubary":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Kubary":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie