Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Horoskop

Horoskop

Horoskop Albrechta Wallensteina postawiony przez Johannesa Keplera w 1608

Horoskop (z greki: podglądanie godziny - hora-godzina; skopein-zaglądać, podglądać, podpatrywać) to pojęcie z zakresu astrologii , oznaczające potocznie przepowiednię sporządzoną na podstawie układu ciał niebieskich.

Spis treści

Horoskop dziś

Podobnie jak inne metody wróżbiarskie, horoskopy nie są uznawane przez współczesną naukę, a ich krytycy często zauważają, że wiele horoskopów wykorzystuje tendencyjność poznawczą i celowo ogólnikowe sformułowania, by stworzyć iluzję skuteczności (patrz: Efekt Forera ). Mimo tego, horoskopy cieszą się dużą popularnością.

Większość spotykanych dziś horoskopów ma charakter ogólny i dotyczą znacznych grup populacji uszeregowanych według daty urodzenia (zwykle w powiązaniu ze znakiem Zodiaku , to jest odcinkiem ekliptyki , w którym znajduje się w danym dniu słońce). Są one jedynie formą zabawy, często wręcz tworzone są przez osoby nie znające się na astrologii, np. początkujących dziennikarzy wyznaczonych do tego zadania w danej redakcji.

Współcześni astrolodzy zajmują się, jak przed wiekami, przede wszystkim wykreślaniem i interpretacją horoskopów indywidualnych dla poszczególnych osób. Znajdują się w nim pozycje wszystkich planet oraz wiele dodatkowych punktów, np.: Domy (związane z godziną i miejscem urodzenia). Dodawane są niekiedy również nowo odkryte planetoidy i asteroidy, których znaczenie astrolodzy starają się stopniowo ustalić drogą indukcji, korzystając przy tym m.in. z dostępnych w Internecie obszernych baz danych.

Horoskop dawniej

Horoskopy wykonywane były już ok. 5000 lat temu w Indiach ( Dźjotisz ), Mezopotami , Babilonie .

Obliczenia

Do obliczenia horoskopu potrzebne są następujące dane:

Horoskop osób urodzonych w tym samym dniu może różnić się radykalnie, biorąc pod uwagę położenie ciał niebieskich w domach Zodiaku .

Horoskop a religia

  • W chrześcijaństwie wiara w informacje z horoskopów jest grzechem , ponieważ zdarzenia mające się przytrafić człowiekowi zna tylko Bóg , a ich odgadnięcie przez istotę cielesną wymaga interwencji Ducha Świętego . Horoskop przyjmuje natomiast, że los ludzi zapisany jest w ciałach niebieskich i z ich obserwacji można niektóre informacje odczytać. Wiara w horoskopy to poważne złamanie pierwszego przykazania dekalogu.
  • W hinduizmie jest nauką postrzegania wpływu wyższej siły na istotę ludzką i Wszechświat . Według prawa karmy horoskop jest interpretacją skutków naszych działań w obecnym i przeszłych życiach.

Znani astrolodzy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Horoskop":

Horoskop Horoskop Albrechta Wallensteina postawiony przez Johannesa Keplera w 1608 Horoskop (z greki: podglądanie ...

Babilonia ...

Astrologia Każdy obiekt w określonym czasie znajduje się w jakimś znaku zodiaku. Dlatego Horoskop każdego człowieka jest bardzo indywidualny i rzadko zdarza się, aby ktoś ...

Folklorystyka ...

Brzoza ...

Johannes Kepler ...

V wiek p.n.e. ...

Słonecznik ...

Anna Kamieńska Najpiękniejsze wiersze polskie. Wwa: Iskry 1974Złote litery Antologia poezji polskiej. Wwa: Ruch 1974Horoskop Pamiętnik ze współczesnej poezji polskiej. Wwa: KAW 1975 Audioteka Płyty gramofonowe Anna Kamieńska ...

Aspekt (astronomia) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Horoskop":

052. N – Deklination (schwache Nomen) (plansza 14) height="380" width="770"> Tiere - Beispiele Zwierzęta - przykłady Menschen, die im Jahr des Affen (chinesisches Horoskop) geboren sind, gelten als intelligent, schlau und flexibel. Ludzie urodzeni w roku małpy ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie