Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Anna Henrietta Burbon

Anna Henrietta Burbon

Henrietta Anna Burbon grająca na violii da gamba

Anna Henrietta Burbon (ur. 14 sierpnia 1727 , w Wersalu - zm. 10 lutego 1752 , w Wersalu) - znana jako Madame Henriette lub Madame Seconde. Była najstarszą (wraz ze swoją siostrą bliźniaczką Ludwiką Elżbietą ) córką Ludwika XV , króla Francji, i Marii Leszczyńskiej , księżniczki polskiej.

Obdarzona była największą urodą wśród ośmiu córek Ludwika XV[]. Była ulubienicą ojca oraz uzdolnioną gambistką . Wraz z bratem Ludwikiem Ferdynandem i siostrą Marią Adelajdą należała do stronnictwa przeciwnego metresie Madame Pompadour .

Henrietta Anna Burbon

W młodości zakochana była ze wzajemnością w swoim kuzynie - Ludwiku Filipie Orleańskim (wnuku Filipa II Orleańskiego , regenta Francji , i Mademoiselle de Blois, córki Ludwika XIV i Madame Montespan ). Książę dzięki pomocy kardynała de Fleury otrzymał nawet zgodę na małżeństwo z Anną Henriettą. Jednak w 1740 Ludwik XV odmówił Ludwikowi Orleańskiemu ręki córki. Decyzja Ludwika XV była spowodowana brakiem męskiego potomka - po jego śmierci koronę uzyskałby Ludwik Orleański lub Filip V , który nigdy nie pogodził się z utratą tronu francuskiego w zamian za koronę hiszpańską .

W czasie jednego z koncertów w Wersalu , Anna Henrietta zasłabła. Zmarła po długotrwałej i ciężkiej chorobie 10 lutego 1752 na ospę , w apartamentach Wersalu. Jej bliźniacza siostra Ludwika Elżbieta zmarła 7 lat później w Parmie , a jej ciało przewieziono do Francji 27 marca 1760 i pochowano w bazylice Saint-Denis obok Anny Henrietty.


Inne hasła zawierające informacje o "Anna Henrietta Burbon":

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1749 ...

1884 ...

Stanisław Hozjusz ...

Maria Teresa ...

1986 ...

Wojciech Bogusławski ...

1731 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anna Henrietta Burbon":

103 Rozwój reformacji w Europie (plansza 17) ...

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 10) ...

009. Charakter - ludzkie cechy charakteru (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie