Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Viola da gamba

Viola da gamba

Viola da gamba, Marcin Zalewski

Viola da gamba to chordofon smyczkowy, instrument dawny o kształcie zbliżonym do dzisiejszej wiolonczeli . Nie jest ona jednak bezpośrednim przodkiem dzisiejszych instrumentów, ale podobieństwa łączące oba instrumenty są znaczne. Pierwsze viole pojawiły się już pod koniec XV wieku . Cieszyły się dużą popularnością w epoce renesansu i baroku , często były wykorzystywane zarówno jako instrument orkiestrowy, jak i solowy. W początkowym stadium instrument ten występował w wielu różnych odmianach. Dopiero w XVI wieku wyklarował się dosyć jednolity wygląd tych instrumentów, choć zawsze występowały odmiany violi da gamba w różnych strojach.

Budowa

Kształt violi da gamba jest zbliżony do wiolonczeli , viola nie posiada jednak nóżki i jest trzymana pomiędzy kolanami ( wł. gamba – noga). Dolna i górna płyta korpusu nie wystaje poza boczki. Otwory rezonansowe zlokalizowane są na górnej płycie i zazwyczaj mają kształt odwróconej litery C. Instrument ma 3-7strun strojonych w kwartach i tercjach . Na szyjce począwszy od gryfu znajduje się około 7 progów wiązanych co pół tonu.

Smyczek różni się nieco od tych używanych obecnie. Wykonany jest z drewna i końskiego włosia. Pręt smyczka wygięty jest lekko ku górze.

W violach różnego typu stosuje się struny jelitowe (rzadziej nylonowe). Budowa instrumentu sprawia, że charakteryzuje się on dosyć cichym, miękkim i ciepłym brzmieniem. Niski wolumen dźwięku przyczynił się do wyparcia violi przez obecne instrumenty smyczkowe, jednak zainteresowanie instrumentami tego typu wróciło w połowie XX wieku , gdy zaczęto interesować się dawnymi technikami wykonawczymi.

W Baroku często ozdabiano viole rzeźbieniami na końcu ślimaka, szczególnie głowami zwierząt i dziwnych stworów.

Z violi da gamba kontrabasowej wykształcił się dzisiejszy kontrabas , bardzo zbliżony do swego pierwowzoru.

Odmianami violi da gamba były: viola d'amore , viola bastarda , viola di bordone .



Inne hasła zawierające informacje o "Viola da gamba":

Podróżnik ...

Murawa bliźniczkowa ...

1621 ...

Georg Philipp Telemann ...

Etymologia nazw państw ...

Antonio Vivaldi ...

Fiołek ...

Buczyna ...

Gabon ...

Osaka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Viola da gamba":

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie