Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gustav Klimt

Gustav Klimt

Gustav Klimt (1910)
Judyta z głową Holofernesa (1901)

Gustav Klimt (ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, zm. 6 lutego 1918 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik, symbolista . Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji , przywódca wiedeńskiego modernizmu .

Spis treści

Życiorys

Otrzymał wykształcenie typowo akademickie , pierwsze zaś doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. To doświadczenie wraz ze specyficznym klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, z którą był związany do 1905 .

Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Klimtowi udało się stworzyć dzieło na miarę swojej epoki, które stało się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

Portret Adeli Bloch-Bauer I, zwany "Złotą Adelą" został sprzedany w 2006 roku, spadkobiercy imperium kosmetycznego Ronaldowi S. Lauderowi za 135 mln USD – była to wówczas najwyższa kwota jaką uzyskano za obraz. Przy wykonaniu obrazu artysta zastosował złoto i srebro w płatkach.

Prace artysty

Bibliografia

  • G. Neret, Gustaw Klimt, Warszawa 2005 (wersja polska)
  • T. Pauli, Klimt, Warszawa 2006 (Klasycy Sztuki)

Literatura dodatkowa:

  • S. Partsch, Klimt. Życie i twórczość, Warszawa 2000.
  • Klimt 1862-1918, Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gustav Klimt":

Oddychanie komórkowe ...

1972 ...

1986 ...

Świadomość społeczna ...

1977 ...

Armia Czerwona ...

Archetyp (psychologia) ...

Adolf Hitler ...

1932 ...

1969 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gustav Klimt":

01. Rozwój człowieka (plansza 12) ...

043. Traktat logiczno - filozoficzny L. Wittgensteina (plansza 5) Rudi, Hermine, Ludwig, Gretl, Paul, Hans, i Kurt, ok. 1890 roku Paul Wittgenstein Margaret Stonborough-Wittgenstein Gustav Klimt ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie